”Zawodowcy zdobywają europejskie doświadczenie” – relacja z praktyk w Hiszpanii

24 sierpnia 16 osobowa grupa uczniów naszej szkoły z klas III i IV w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik budownictwa, technik logistyk, technik ekonomista, technik informatyk i technik grafiki i poligrafii cyfrowej wyruszyła w podróż do Hiszpanii. Młodzież odbywała staż w Sevilli, najpiękniejszym mieście Andaluzji, które przez trzy tygodnie stało się ich drugim domem. Praktyka odbywała się w ramach projektu „Zawodowcy zdobywają europejskie doświadczenie”, który realizowany był przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej z programu Erasmus +.  Dzięki programowi uczniowie dostali szansę na rozwój praktycznych umiejętności i kompetencji zawodowych.

Pierwszego dnia praktyk nasi uczniowie wraz z opiekunami stażu udali się do firm, gdzie, poznali swoich szefów, swoje stanowiska pracy i zakres obowiązków. Szybko zaaklimatyzowali się w mieście, poznali okolicę, a dojazd do miejsc stażu nie stanowił dla nich trudności.  W pracy rozwijali swoje umiejętności zawodowe i językowe, popołudniami kontynuowali rozpoczętą w szkole naukę języka hiszpańskiego. W wolnym czasie zwiedzali Sewillę- stolicę flamenco i perłę architektury, zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa. Wśród szmeru fontann i zapachu kwiatów mogli podziwiać między innymi dzielnicę Santa Cruz, Katedrę Najświętszej Marii Panny, wieżę Giraldę, Plac Hiszpański, ogrody Marii Luisy a także fascynującą, najstarszą rezydencję królewską na świecie, która nadal służy do użytku – Pałac Królewski Alcazar. Natomiast w niedzielę wciąż spragnieni przygód wyruszyli do Kadyksu, hiszpańskiej Hawany położonej na oceanie Atlantyckim. Tak się złożyło, że żar lał się z nieba – ponad 35 stopni C w cieniu. Miasto zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie i na każdym kroku było co podziwiać. Piękne budynki, szerokie plaże, nadmorskie promenady otoczone szpalerem palm…

Po kolejny tygodniu praktyk udało się jeszcze wyjechać do Taviry, bardzo atrakcyjnego pod względem architektonicznym miasta południowej Portugalii. Zabytkowe kościoły, domy zdobione azulejos, brukowane uliczki, mury obronne z widokiem na panoramę miasta zachwyciły każdego. Zwieńczeniem pobytu było leniuchowanie na lokalnej plaży.  Pogoda i tym razem dopisała, ponad 30 stopni C. Na szczęście silna bryza od oceanu łagodziła odczucie gorąca na nadbrzeżu.
Praca w innym kraju i porozumiewanie się w obcym języku pozwoliło naszym uczniom rozwinąć zawodowe kompetencje i poszerzyć własne możliwości. Niewątpliwie uzyskany certyfikat z odbycia stażu będzie znaczącym dodatkiem do CV. Erasmus to jednak nie tylko nauka, choć jej naprawdę było sporo, to przede wszystkim relacje międzyludzkie! Wartością dodaną było poznanie życia mieszkańców Sewilli, smakowanie nowych potraw i odkrywanie nowych miejsc.