„Na początku był chaos…”, potem powstał Zespół Szkół Zawodowych, był on jednak niewielką filią ZSZ w Nowym Tomyślu, którego siedzibą był obecny budynek Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej przy ulicy Zbąszyńskiej.
Wkrótce ZSZ został przekształcony w Zespół Szkół w Grodzisku Wielkopolskim. W skład Zespołu nowo powstałej jednostki wchodziły: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Rolnicze, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Średnie Studium Zawodowe.
Rok 1986 był wielkim przełomem. Z Zespołu Szkół wyłączone zostało Liceum Ogólnokształcące. Nasza szkoła (wówczas Zespół Szkół Zawodowych) stała się samodzielną placówką oświatową mieszczącą się w obecnym budynku. Niestety do dyspozycji szkoły pozostawiono osiem pomieszczeń (powierzchnia tego małego dobytku wynosiła około 784 m2). Całą resztę zajmowało przedszkole. Dyrekcja wzięła się ostro do pracy. Rozpoczął się okres „walk” o następne pomieszczenia. I tak oto rok po roku zdobywano kolejne cenne metry kwadratowe sal lekcyjnych i korytarzy.
W pierwszych latach funkcjonowania ZSZ w jego skład wchodziły ZSZ (z filią w Rakoniewicach), ZSZ Specjalna (oddział w S.I. „Wielkopolance”), Szkoła Przysposabiająca do Zawodu oraz Średnie Studium Zawodowe. Zaszczytne funkcje dyrektorów pełnili kolejno: mgr Janusz Miłek, mgr Tadeusz Socha i obecnie sprawująca tę funkcję mgr inż. Anna Matysiak.
Rozpoczął się kolejny etap rozwoju naszej szkoły. W 1992 roku, za aprobatą Kuratorium Oświaty, powstały: Liceum Ekonomiczne, Technikum Odzieżowe, a w roku następnym Technikum Mechaniczne.
W roku 1995 przejęto całkowitą kontrolę nad budynkiem szkolnym i rozstano się z przedszkolem, którego nowa siedziba mieści się na os. Wojska Polskiego. Ba! ? to nie wszystko. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowego skrzydła szkoły, jakże niezbędnego, ponieważ z każdym rokiem przybywało coraz to więcej uczniów (tłok na korytarzach był ogromny). Doczekaliśmy też się całkiem niczego sobie baru, gdzie na każdej przerwie zbierają się ogromne tłumy spragnione odrobinki wytchnienia i oczywiście słodkich przysmaków. W listopadzie 1996 roku oddano do użytkowania nowe skrzydło szkoły.
Od roku 2000 szkoła nosi imię Eugeniusza Kwiatkowskiego. Zaś od roku szkolnego 2002/2003 zmieniła nazwę z Zespołu Szkół Zawodowych na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.
W roku 2005 dobudowano i oddano do użytku drugie piętro nad „nową częścią szkoły”. Dzięki temu szkoła wzbogaciła się o kilka nowoczesnych sal lekcyjnych.