W przeddzień Święta Niepodległości…

W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie z klas 1AT, 1MT, 3BT, 3CT, 3DT, 3ET, 3LT wybrali się do potężnego zabytku sztuki fortyfikacyjnej XX wieku – Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Ten ogromny system umocnień został zbudowany przez niemieckich nazistów w latach 30. XX stulecia w celu ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Przewodnicy pomilitarnych podziemi wykazali się bogatą wiedzą w zakresie historii tego miejsca. Po kilku godzinach spędzonych w tej wyjątkowej podziemnej przestrzeni czekała na uczniów wizyta w kontemplacyjnym miejscu – Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Z historią i architekturą Bazyliki Mniejszej  grodziską młodzież   zapoznał  ks. kan. Marcin Kliszcz – proboszcz, kustosz sanktuarium MB Rokitniańskiej. Duchowny przedstawił historię XVI wiecznego (od II poł. XVII w. w Rokitnie) Cudownego Obrazu… okazało się, że kopia  tego dzieła plastycznego znajduje się w grodziskiej farze dzięki rodzinie Opalińskich, właścicieli Grodziska. Warto nadmienić, że w I poł. lat 70. XX w. lubuską bazylikę zaszczycił swoją wizytą arcybiskup Karol Wojtyła, późniejszy papież, a dziś św. Jan Paweł II. Organizatorem wycieczki był ks. Paweł Nowak. Opiekunami nauczyciele religii  –  Agnieszka Kątna i Ewa Ksiąg oraz  historyk Sebastian Tuliński