KONKURSU PIOSENKI POETYCKIEJ „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” 2020 O PUCHAR Eugeniusza Kwiatkowskiego

Zespół Szkół Technicznych w Grodzisku Wlkp. obchodzi w tym roku jubileusz dwudzstolecia nadania imienia szkole, która przypada na miesiąc grudzień. Dlatego IX edycja konkursu pt. „Ocalić od zapomnienia” tematycznie powiązana została z epoką spektakularnej działalności gospodarczej patrona  inż. Kwiatkowskiego. W regulaminie konkursu zaproponowano artystom zainspirowanie się w swoich prezentacjach muzycznych epoką międzywojenną. Czasy dwudziestolecia międzywojennego były niewątpliwie skarbnicą  dla polskiej muzyki. Utwory spopularyzowane w tamtym okresie wiązane były z teatrem lub filmem. Często też powstawały, aby wykorzystać je na scenie lub przed kamerą. Dzięki temu powstawały przeboje, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki, które warto „ocalić od zapomnienia”. Na wspomnienie zasługują także artyści tamtych dni, którzy często utożsamiali się z tekstami, ich tematyką, emocjonalnością i temperamentem twórcy, aby jak najlepiej oddać klimat piosenki, napisanej przez autora. Uczestnicy naszego konkursu wykorzystali popularne kompozycje z powodzeniem wykonywane wcześniej przez Zulę Pogorzelską, Hankę Ordonównę, Mirę Zimińską, Aleksandra Żabczyńskiego, Tadeusza Faliszewskiego, Eugeniusza Bodo czy Adolfa Dymszę. Młodzi wykonawcy wykonywali również utwory bliższe naszym czasom. Dnia 15.12.2020 podsumowano IX edycję cyklicznego konkursu, który z uwagi na panującą sytuację odbył się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego i wykorzystaniem możliwości współczesnej technologii. Uczestnicy przesyłali swoje prezentacje w postaci nagrań na adres mailowy konkursu do dnia 11.12.2020 roku. Obecnie mamy zakończenie zmagań z następującym efektem:

Kategoria szkoły podstawowe:

I miejsce  Patrycja DALASZYŃSKA 

II miejsce Nikola KMIECIK 

III miejsce Marysia KACZMAREK

wyróżnienie Julia PISKA

Kategoria szkoły średnie:

I miejsce Alicja PASICIEL 

II miejsce Kamil KOSKA 

III miejsce Paulina KULECZKA 

wyróżnienie Nikola KOSKA

Jury konkursu z przyjemnością wysłuchało współczesnych interpretacji takich szlagierów jak „Już nie zapomnisz mnie”, „Każdemu wolno kochać”, „Nikt, tylko ty”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Cicha woda” czy „Rebeka”. Można było również ponownie usłyszeć „Mury” Kaczmarskiego, a nawet „Czerwone Maki na Monte Cassino” Konarskiego. Jak co roku cieszyliśmy się wysokim poziomem wykonań naszych młodych artystów, reprezentujących szkoły z naszego regionu. Ale jak nigdy dotąd, można było także zapoznać się z prezentacjami studentów UTW z Grodziska Wlkp., wśród których wyróżnienie otrzymała pani Agnieszka Stopa. Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg konkursu.

organizatorzy: Grażyna Wiśniewska Anna Majcherek oraz Krystyna Kosicka i Ryszard Nowak