KLOPSY w Bułgarii

Po kwietniowej wyprawie do Chorwacji „KLOPSY” obrały sobie za cel Bułgarię i Turcję. 28 września ekipa w składzie Prezes- Kacper Flieger, Viceperezes – Aleksandra Lemańska oraz Patrycja Nowak , Wiktoria Paprocka,Patryk Mańkowski,Norbert Rosolski i Mateusz Bruss wraz z opiekunem poleciała z Poznania do bułgarskiego Burgas położonego nad Morzem Czarnym.
Stamtąd ruszyliśmy do Słonecznego Brzegu- naszej bazy na czas pobytu. Miasto , z racji rozrywek i szeroko znanego miejsca nadmorskiego wypoczynku, nazywane jest bułgarskim Las Vegas. Po zakwaterowaniu, pierwszy rekonesans, wymiana euro na bułgarską walutę ( lev), spacer na plażę. Następnego dnia zwiedzanie pięknie położonego Nesseberu – jednego z najstarszych miast Europy,w którym przede wszystkim obejrzeliśmy ruiny świątyń prawosławnych z czasów wczesnego średniowiecza. Tam rozmawialiśmy o Bułgarii, jej historii oraz symbolice cerkiewnych świątyń , które zachwycały architekturą. Wieczorem „gwóźdź programu”: wyjazd do Stambułu. O 22.00 ruszyliśmy z inną grupą polskich turystów do Turcji. 8 godzin jazdy przez góry, obowiązkowa kontrola na granicy turecko-bułgarskiej i rano zameldowaliśmy się w hotelu na śniadaniu. Potem zwiedzanie miasta ,wizyta w Błękitnym Meczecie oraz słynnej świątyni Hagia Sophia z VI w. n.e.( nazywana „ósmym cudem świata starożytnego”, symbol dawnej potęgi chrześcijaństwa, najważniejszy zabytek z czasów Bizancjum,) i … Azja!!! Przejechaliśmy mostem z części europejskiej do punktu widokowego po drugiej stronie cieśniny Bosfor. Czyli „KLOPSY” znalazły się w Azji („zaliczony” kolejny kontynent po naszej wizycie w północnej Afryce kilka lat temu). Dalej obiad i rejs statkiem po Bosforze. Najludniejsza metropolia Europy (15 mln mieszkańców) widziana od strony wody. Stambuł rozciągnięty jest na długości 160 km. A 119 państw świata ma mniejszą liczbę ludności niż samo to miasto! Jeszcze wizyta na słynnym bazarze, gdzie kręcono wiele filmów akcji ( m.in. z Bondem), degustacja kasztanów, słodyczy czy owocowych herbat i wieczorno-nocny powrót do Słonecznego Brzegu. Niedziela przyniosła relaks: ostatnie zakupy i leniuchowanie na plaży. Później w drogę na lotnisko…

19 zagraniczna wyprawa „KLOPSÓW” była elementem przygotowań do jubileuszu trzydziestolecia istnienia Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego „KLOPS” ( więcej o historii i tradycji „KLOPSÓW” na stronie ZST Grodzisk Wlkp. w zakładce -> Uczeń-> po lekcjach). Ze względu na dość skomplikowaną logistykę podróży i zakres wyprawy zwróciliśmy się o pomoc do jak zawsze wypróbowanych przyjaciół, którzy pomogli w organizacji wycieczki.

Zarząd Klubu wraz z opiekunem dziękują Paniom Dyrektor ZST: Annie Matysiak i Magdalenie Ambrozik za udzieloną pomoc w organizacji wyjazdu. Podziękowania należą się też darczyńcom , którzy zastrzegli anonimowość oraz panu Przemysławowi Brussowi ( gradowicki Brussinstal sp. z o.o.)za wsparcie logistyczno-finansowe. Ponadto wyprawę do Bułgarii i Stambułu w Turcji wsparło granowskie OSP, w osobach pana Prezesa Andrzeja Nowaka , Naczelnika p.Mariusza Kańduły i Skarbnika p.Dominika Waliszewskiego.

Uczniowie grodziskiego ZST i członkowie SKKT „KLOPS” to głównie młodzież z terenu powiatu grodziskiego. Rozpoznawalność i realizacja prawie 150 imprez turystycznych dla kilku tysięcy uczniów zapewnia „KLOPSOM” wsparcie wielu przyjaciół.

Z całego serca dziękujemy!


Obok relacja foto ( wkrótce udostępnimy filmik z wyprawy).


A w ostatnim tygodniu października jubileuszowa, X Wycieczka Niespodziankowa(zapisy od 4.10.23, liczba miejsc ograniczona).Wycieczka „Niespodziankowa” , czyli spotykamy się przed szkoła i ruszamy… o miejscu i programie uczestnicy dowiadują się w punkcie zbiórki.
Zapraszamy!