IV Festiwal Zawodów w Grodzisku Wlkp.

W środę, 16 listopada 2016 roku, w Grodzisku Wielkopolskim kolejny raz zorganizowano FESTIWAL ZAWODÓW, który jest wspólnym projektem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a realizowany jest pod patronatem Starostwa Powiatu Grodziskiego.

Festiwal Zawodów był imprezą otwartą skierowaną do wszystkich instytucji i firm współpracujących ze szkołą, poradnią i Powiatowym Urzędem Pracy. Celem festiwalu było przedstawienie bogatej oferty kształcenia technicznego i zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, zachęcenie młodzieży szkolnej do poszukiwania tradycyjnych oraz nowych, interesujących zawodów proponowanych przez przedsiębiorców i wskazanie kierunków edukacji, które umożliwią znalezienie zatrudnienia na lokalnym, ale nie tylko, rynku pracy.

Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor Anna Matysiak wraz z zaproszonymi gośćmi: Starostą Grodziskim Mariuszem Zgaińskim, dyrektor Urzędu Pracy Beatą Hejmann oraz dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogiczną Danutą Przybyłą. Przemawiający zgodnie podkreślali konieczność rozsądnego i świadomego dokonywania wyborów życiowych związanych z drogą zawodową, która powinna się pokrywać nie tylko z potrzebami rynku pracy ale także z indywidualnymi predyspozycjami osobowościowymi ucznia. Zwrócono uwagę na wczesną edukację prozawodową i konieczność inicjowania przedsiębiorczości od najwcześniejszych lat.
Z zaproszenia organizatorów skorzystały następujące instytucje i firmy:

 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wlkp.
 • Klub Przedsiębiorców Powiatu Grodziskiego,
 • Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych Aperte,
 • Centrum Kształcenia Dla Dorosłych w Grodzisku Wlkp.,
 • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Przy WARP sp. z o.o. w Nowym Tomyślu,
 • FHU Mateusz Pawłowski, Grodzisk Wlkp.,
 • Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Szajek” Gerard Szajek ,Granowo,
 • Zakład Przetwórstwa Mięsnego Krzysztof Zieliński ,Wioska,
 • Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Waldi”, Grodzisk Wielkopolski,
 • Zakłady Mięsne Maciej Kozłowski ,Wielichowo,
 • P.P.U.H. Stolarz Sławomir Jokś, Grodzisk Wielkopolski,
 • GRANBUD G.N.Czapczyk ,Granowo,
 • Firma Handlowo-Usługowa Ciesielstwo-Dekarstwo Jakub Obiegała Gradowice,
 • Zakład Fryzjerski Ewa Nowicka ,Grodzisk Wlkp.,
 • Salon Fryzjerski „Marta” Renata Stucka, Kościan,
 • Instalacje gazowe, blacharstwo , mechanika pojazdowa Mirosław Rządkowski Rakoniewice,
 • BOSCH Serwis „Florek” Eugeniusz Florek, Wielichowo,
 • Mechanika Pojazdowa Jacek Szczeszek, Granowo,
 • Firma Usługowo-Handlowa Moto Bus Jerzy Ciesielski, Granówko,
 • Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Andrzej Ratajczak ,Rakoniewice,
 • Restauracja „Leśna” Dariusz Kaczmarek, Grodzisk Wlkp.
 • Bistro Kawiarnia Pizzeria „Pepino” ,Grodzisk Wlkp.
 • CKR Masarnia PPHU „Hares” sp. z o.o. Grodzisk Wlkp.
 • Piekarnia Piotr Gwóźdź, Grodzisk Wlkp.
 • PPTUH Ma-Trans Dariusz Stachecki ,Ruchocice,
 • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” Grodzisk Wlkp.
 • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” Kamieniec,
 • HABA RL PPHU Rafał Lusina ,Grodzisk Wlkp.,
 • Bank Zachodni WBK S.A Oddział w Grodzisku Wlkp.,
 • Bank Gospodarki Żywnościowej S.A Oddział w Grodzisku Wlkp.,
 • Zakład Ogólnobudowlany, Transport „RAFKOM” Rafał Litwiński, Rakoniewice
 • P.P.U.H. PLANDEX w Stęszewie
 • „DANFLOR” Kształtowanie Terenów Zieleni Grodzisk Wlkp.
 • „PONETEX” Logistics sp.z o.o. Rakoniewice
 • „Concepto” sp. z o.o. Dariusz Kowalski, Grodzisk Wlkp.
 • „PAS Polska” sp. z o.o. w Opalenicy
 • Henke-Sass, Wolf-Polska sp. z o.o. Nowy Tomyśl
 • Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Grodzisku Wlkp.
 • Spółdzielnia Inwalidów „Wielkopolanka” Grodzisk Wlkp.
 • Grodziska Fabryka Wyposażenia Wagonów „GROWAG” Grodzisk Wlkp.
 • Groclin S.A. Grodzisk Wielkopolski
 • Bukowianka S.A. Buk
 • „Virigina” Salon Mody Ślubnej Aurelia Gromek ,Grodzisk Wlkp.
 • Fabryka Armatur „Swarzędz” sp. z o.o. Swarzędz
 • Zakład Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu
 • „Wavin Polska” S.A. Buk
 • „KAREBUD” Krzysztof Kaczmarek, Grodzisk Wlkp.
 • „Maxim” Zbigniew Kaczor, Maksymilianowo.
 • HOOP Polska Sp. Z O.O. Grodzisk Wlkp.
 • Okechamp SA Poznań
 • Job Impulse Polska Sp. z o.o. Opalenica
 • METIERS AUX METRIERS Sp. z o.o. Puszczykowo
 • Projektant Mody Joanna Przybyła
 • PPHU MOD – BUD Katarzyna Maik GrodziskWlkp.
 • BMM Sp. z o.o. Buk
 • Przedsiębiorstwo Remontowo Montażowe SP. Z O.O. Grodzisk Wlkp.
 • Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe Wiktor Matysik Grodzisk Wlkp.
 • MAXOIL Sp. z o.o. Sp. k. Grodzisk Wlkp.
 • OPAL Sp. z o.o. Sp. k. Grodzisk Wlkp.
 • PHOENIX CONTACT Wielkopolska Sp. z o.o. Nowy Tomyśl
 • Zakład Blacharski – Dekarsko – Murarski Krzysztof Lasocki Grodzisk Wlkp.
 • Kiel Polska Sp. z o.o. Paproć Nowy Tomyśl
 • Centrum Ogrodnicze DANFLOR Łukasz i Daniel Labrzyccy Sp. J. Grodzisk Wlkp.
 • Studio Fryzur „Oczko” Karolina Glapa Grodzisk Wlkp.
 • Instytut Zdrowia I Urody Lucyna Cecuła Grodzisk Wlkp.
 • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” Wielichowo
 • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” Granowo
 • MELBA POLSKA CHATA Stęszew
 • Pizzeria MARIO Grodzisk Wlkp.
 • GoodMills Polska Grodzisk Wlkp. Sp. z o.o.
 • Wytwórnia Cukierków ADA Andrzej Bauman
 • KATNEX Mieczysław Kątny
 • Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Łubnicy
 • Probiotics Polska
 • Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii; Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Biuro RACHUNKOWE Roszak & Roszak Grodzisk Wlkp.
 • Hotel Remes Sport & Spa Opalenica
 • Motel XXI Wieku Grodzisk Wlkp.
 • Firma AVON Monika Bucka
 • Zakład Doskonalenia Zawodowego Poznań
 • Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Grodzisk Wlkp.

Swoją obecnością podnieśli rangę festiwalu następujący goście:

 • zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Czesław Kruczek,
 • Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Lesznie Tadeusz Waczyński
 • Starosta Powiatu Grodziskiego Mariusz Zgaiński oraz wicestarosta Sławomir Górny
 • Dorota Jaśkowiak – Przewodnicząca Rady Powiatu,
 • Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan,
 • Burmistrz Miasta i Gminy Wielichowo Honorata Kozłowska
 • Burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak,
 • Wójt Gminy Granowo Zbigniew Kaczmarek,
 • Prezes Powiatowego Zrzeszenia Handlu i Usług Tadeusz Pankowski,
 • Cechmistrz Marek Łeske Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości,
 • Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Grodzisku Wlkp. Mirosława Szpot,
 • Klub Przedsiębiorców Powiatu Grodziskiego Włodzimierz Sendrowicz,
 • Politechnika Poznańska, Czas Zawodowców Bis dr Marek Goliński,
 • Prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa,
 • przedstawiciele Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu,
 • przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
 • V Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie,
 • Wydział rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu, mjr Artur Biskup,
 • Komendant Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. nadkomisarz Roma Figaszewska,
 • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wlkp. Wojciech Nolka
 • pełniący obowiązki Nadleśniczego Maciej Cudak,
 • dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów m. in.: Barbara Radomska-Witczak, Beata Kalinowska, Genowefa Bentkowska, Rajmund Majcherek, Ryszard Grajek … i wielu innych.

Należy docenić udział młodzieży, uczniów Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, którzy pod opieką nauczycieli zajmowali się oprawą logistyczną Festiwalu Zawodów. Nad całokształtem, czyli między innymi rozmieszczeniem firm, stoisk, zabezpieczeniem wszystkich przedsiębiorców w potrzebne akcesoria oraz dobrą, przyjazną atmosferę towarzysząca imprezie czuwali; dyr. szkoły Anna Matysiak, nauczyciele Magdalena Ambrozik, Barbara Jokś przy współpracy z całym gronem pedagogicznym szkoły.

Tegoroczna formuła festiwalu została podzielona na cztery spójne części. Pierwszą stanowiły warsztaty dla małych grup gimnazjalistów, prowadzone przez nauczycieli, na temat poszukiwania własnej ścieżki kariery zawodowej. Następnie grupy przemieściły się na Grodziską Halę Sportową, aby wziąć udział w uroczystym otwarciu festiwalu i zwiedzić przygotowane ekspozycje. Druga i trzecia część wyglądały podobnie, ale poszerzyło się grono odbiorców o uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, uczniów klas czwartych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, którzy dodatkowo mogli zapoznać się z możliwościami kontynuacji nauki w Wyższej Szkole Bankowej, Uniwersytecie Przyrodniczym, Politechnice Poznańskiej i Centrum Kształcenia Dla Dorosłych, można było kierować zapytania do Powiatowego Urzędu Pracy o staże pracownicze. A na stanowiskach: Poradni PsychologicznoPedagogicznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, KRUS-u uzyskać szczegółowych odpowiedzi na „dorosłe pytania”. U Doradcy zawodowego z ZSP oraz Biurze-Praca Dla Absolwenta – wykonać test preferencji zawodowych, naukowych a nawet otrzymać konkretne oferty pracy. Trzecia część skierowana była do tzw. „młodzieży młodszej” oraz przedszkolaków, czyli uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, uczniów Niepublicznej Szkoły i Szkoły Podstawowej nr 4, wychowanków przedszkola „Krasnala Hałabały”, „Wiercipięta” z naszego miasta.

Musimy pamiętać o tym, że współczesność to ciągłe zmiany, więc zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów do startu w dorosłość, nie tylko pod względem wiedzy, ale także stworzenie możliwości do rozwoju umiejętności, które pomogą młodym odnaleźć się w dynamicznej rzeczywistości. Dlatego podstawą rozwoju jest świadomie prowadzona preorientacja zawodowa, zatem nie powinien dziwić fakt obecności na festiwalu grup szkolnych i przedszkolnych.

Część czwarta i zarazem ostatnia, to spotkanie w gronie przedsiębiorców, wystawców i organizatorów aby na bieżąco omówić zalety i wady festiwalu.
Podsumowując, tegoroczny IV Festiwal Zawodów odwiedziło około 200 – u przedszkolaków, 180-u uczniów szkół podstawowych, 900-set gimnazjalistów i 400-u uczniów klas kończących edukację w szkołach ponadgimnazjalnych oraz inni zainteresowani. Można było zapoznać się z ofertami 75-wystawców z terenu grodziskiego powiatu i jego okolic ( Opalenica, Nowy Tomyśl, Poznań). To naprawdę ogromne i wartościowe przedsięwzięcie skierowane do szerokiego grona odbiorców, promujące świadomy wybór ścieżki kariery zawodowej.

Grodzisk Wlkp., 16.11.2016