Wielkopolska Szkoła Roku 2017 zorganizowała V Festiwal Zawodów

W środę 15 listopada w Grodzisku Wlkp. odbył się V Festiwal Zawodów, który jest wspólnym projektem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, realizowanym pod honorowym patronatem Starostwa Powiatu Grodziskiego i medialnym patronatem wielkopolskiej prasy.

Festiwal to impreza otwarta adresowana do wszystkich firm i instytucji współpracujących ze szkołą, Powiatowym Urzędem Pracy i Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną oraz do uczniów klas trzecich gimnazjum i ostatnich klas ponadgimnazjalnych. W imprezie uczestniczyli również uczniowie szkół podstawowych i dzieci z przedszkoli. Celem Festiwalu Zawodów było przedstawienie bogatej oferty kształcenia technicznego i zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp. oraz możliwości edukacyjnych przedsiębiorców i zachęcenie młodzieży do poszukiwania interesujących zawodów, a także przekonanie, że trafnie wybrany zawód może być pasją na całe życie. Dla niektórych uczestników Festiwalu może to być pierwsze spotkanie ze swoim przyszłym pracodawcą – na wstępie zaznaczyła Anna Matysiak.
Uroczystego powitania i otwarcia V Festiwalu Zawodów dokonali: Dyrektor Anna Matysiak Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński oraz wicestarosta Sławomir Górny. Przemawiający podkreślali, jak ważne jest w życiu dokonanie wyboru właściwego zawodu, zgodnego z indywidualnymi zainteresowaniami i predyspozycjami, a jednocześnie pokrywającego się z potrzebami rynku pracy. Starosta Mariusz Zgaiński podziękował organizatorom, przedsiębiorcom i instytucjom oraz młodzieży za udział i przygotowanie tej, już kolejnej, edycji Festiwalu Zawodów.

Rangę Festiwalu Zawodów swą obecnością podkreślili zaproszeni goście. Wśród nich Poseł Rzeczpospolitej Polskiej – Marta Kubiak, Prezes Centralnego Związku Rzemiosła Polskiego z Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – Jerzy Bartnik, Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – Tomasz Wika, Przewodnicząca Powiatu Grodziskiego – Dorota Jaśkowiak, Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego – Mariusz Kubiak, Prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – Iwona Derda, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego – Henryk Szymański, Burmistrz Miasta i Gminy Wielichowo – Honorata Kozłowska, Wójt Gminy Granowo – Zbigniew Kaczmarek, Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej – Piotr Kasprzak, Cechmistrz Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości – Marek Łeske, Prezes Powiatowego Zrzeszenia Handlu i Usług – Tadeusz Pankowski, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Tomyślu – Włodzimierz Szymański, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pleszewie – Olgierd Rusinek, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Wolsztynie – Andrzej Barski, Prezes Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Grodzisku Wielkopolskim – Mirosława Szpot oraz Prezesi Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Wielichowie – Władysław Krzywiński i Kamieńcu – Maciej Tuliński, Prezes Klubu Przedsiębiorców powiatu Grodziskiego – Zbigniew Kaczor, Dowódca 1 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej ppłk Zbigniew Zawadzki, Komendant Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. nadkom. Roma Figaszewska, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wlkp. st. bryg. Wojciech Nolka.

Zaproszenie, jak co roku , przyjęli również przedstawiciele poznańskich uczelni wyższych. Młodzież mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną między innymi: Politechniki Poznańskiej, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Bankowej oraz Wyższej Szkoły Handlu i Usług, którą reprezentowała Rektor Magdalena Górska. W tym roku z zaproszenia organizatorów skorzystało ponad 70 firm z różnych stron Wielkopolski, między innymi z: Poznania, Kościana, Nowego Tomyśla, Swarzędza, Grodziska Wlkp. , reprezentujących różne branże, a także 15 instytucji.

W ramach Festiwalu uczniowie szkół średnich i gimnazjów uczestniczyli w warsztatach, prowadzonych przez nauczycieli ZSP oraz pracowników naukowych szkół wyższych na temat wyboru własnej ścieżki zawodowej. Następnie grupy przeszły na Grodziską Halę Sportową, aby wziąć udział w uroczystym otwarciu Festiwalu Zawodów i zapoznać się z szeroką ofertą, przygotowaną przez pracodawców. Młodzież szkół średnich ZSP oraz Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wlkp. mogła ponadto zapoznać się z możliwościami kontynuowania nauki w Centrum Kształcenia Dla Dorosłych, a na stanowisku Powiatowego Urzędu Pracy dowiedzieć się więcej na temat staży pracowniczych i ofert pracy na rynku wielkopolskim. Część festiwalu skierowana była dla młodszych odbiorców – uczniów szkół podstawowych oraz dzieci z przedszkoli. W tym roku odwiedzili Festiwal uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wychowankowie przedszkoli: „Krasnala Hałabały”, „Wiercipięta”, „Akademia Maluchów” z Grodziska Wielkopolskiego, którym towarzyszyli nauczyciele i dyrektorzy: Barbara Radomska – Witczak, Beata Kalinowska, Jadwiga Łacheta, Alicja Andrys, Violetta Cudak. Zadaniem szkoły jest przygotowanie młodych ludzi do dorosłego życia nie tylko pod kątem wiedzy, ale również, a w dzisiejszych czasach może, przede wszystkim, pod kątem zawodowym. Podstawą rozwoju jest świadomie prowadzona preorientacja zawodowa, dlatego tak ważna jest na Festiwalu Zawodów obecność przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Podsumowując, tegoroczny Festiwal Zawodów odwiedziło ponad 1400 uczniów, 170 wychowanków przedszkoli, obecnych było ponad 70 firm, 15 instytucji z terenu całej Wielkopolski i nie tylko. Można było zapoznać się z bogatą ofertą zawodową i edukacyjną. Jest to szczególne przedsięwzięcie, które daje młodym ludziom możliwość poznania oferty rynku pracy i specyfiki zawodów, które w przyszłości chcieliby wykonywać. W tym roku Festiwal Zawodów obchodzi jubileusz, ponieważ jest to jego V edycja, zapisał się już w kalendarzu imprez szkoły i środowiska. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością firm, przedsiębiorców i instytucji, ale przede wszystkim młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Dziękując wszystkim za udział w tegorocznej edycji Festiwalu Zawodów, serdecznie zapraszamy w przyszłym roku.