ZST na Ukrainie

W ramach wymiany międzynarodowej 28 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Grodzisku Wlkp., w terminie od 12 do 18 maja 2019r., gościło w domach kolegów z ukraińskich szkół miasta Brovary, obwodu kijowskiego.

We wrześniu 2018 r. nasi uczniowie gościli ukraińskich kolegów w swoich domach, a teraz pojechali z rewizytą. Po 22 godzinach jazdy autokar dotarł do miasta Brovary, gdzie w szkole nr 3 czekali na uczestników wycieczki – gospodarze. Polska grupa została przywitana bardzo ciepło i życzliwie. Po pysznym śniadaniu uczniowie, wspólnie z ukraińskimi kolegami, przystąpili do integracyjnych zajęć. Gospodarze oprowadzili uczniów po mieście Brovary. Później miało miejsce spotkanie młodzieży z administracją i burmistrzem  miasta.  W godzinach popołudniowych każdy uczeń został zakwaterowany w domu ukraińskiego kolegi.

W następnych dniach pobytu na Ukrainie uczniowie ZST mieli okazję zwiedzić kolejne szkoły, takie jak:

  • gimnazjum im. C.I. Olijnika w  Brovarach,
  • Liceum Zawodowe w Brovarach,
  • Akademie Wychowania Fizycznego w Brovarach.

W każdej ze szkół nasi uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach, warsztatach, koncertach, dyskotekach. W programie wycieczki było również zwiedzanie stolicy Ukrainy- Kijowa, a tam przejazd trasą najważniejszych zabytków miasta
i zwiedzanie Cerkwi. Nasi uczniowie mieli okazję oddać hołd ofiarom zbrodni stalinowskiej na polskim cmentarzu wojennym w Bykowni.
Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i kiedy przyszedł czas rozstania – uściskom, a nawet łzom, nie było końca.  Trasa powrotna z Brovarów do Grodziska Wlkp. trwała 25 godzin, i przebiegała w atmosferze zadowolenia i licznych wrażeń z wizyty u ukraińskich kolegów.