Wyniki konkursu „Przywróć naszą Ziemię”

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Pierwszy raz był on uczczony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaczęto go obchodzić od roku 1990. Jego nadrzędnym celem jest  promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole został zorganizowany, przez Szkolne Koło Ochrony Przyrody SALAMANDRA konkurs ekologiczny, którego zadanie polegało na napisaniu e-maila do kolegi/koleżanki na temat; „Przywróć naszą Ziemię”. Wzięło w nim udział 10 uczniów, którzy przesłali bardzo ciekawe e-maila. Spośród nich jury w składzie: p. Magdalena Zadoń i p. Lidia Andrzejewska wyłoniło zwycięzców. Są nimi:

I miejsce: Natalia Zbierska 2 CT
II miejsce: Kamil Majka 1MT
III miejsce: Oliwia Sroczyńska 1DT 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości, zaangażowania i ciekawych propozycji rozwiązywania problemu globalnej degradacji naszej planety.

Poniżej prace uczniów:

Droga Moniko! 

     Piszę do Ciebie, ponieważ chciałabym poruszyć problem środowiska, w którym żyjemy. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby poprawić stan naszego otoczenia. 

     Zaniedbywanie środowiska doprowadza między innymi do zmian klimatycznych. Ich konsekwencją jest globalne ocieplenie. Polega ono na podwyższeniu średniej temperatury powietrza. Dymy, gazy i sadze zanieczyszczają powietrze nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Szczególnie zimą, kiedy mieszkania opala się węglem kamiennym, a czasami nawet odpadami – powstaje smog. Szkodzi on ludziom, zwierzętom oraz roślinom. Stąd wiele osób choruje na nowotwory płuc, dróg oddechowych i inne. Zanieczyszczenie powietrza powoduje osadzanie się pyłów na lodowcach. Pokrywają się one wtedy ciemnym osadem, co przy nagrzaniu słońcem powoduje ich topnienie. Zmniejszanie się lodowców może być przyczyną podniesienia się poziomu wód w oceanach oraz niespotykane dotąd powodzie. Państwo proponuje ludziom dopłaty do zakupu nowych piecy ekologicznego spalania. Stosuje także wysokie kary za zaśmiecanie takich miejsc jak lasy, rowy, place, parki i inne. Każdy z nas wie, że bez czystego powietrza nie da się żyć , zatem powinniśmy dołożyć starań, by poprawić również jakość powietrza, którym obecnie oddychamy. W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć miejsca, które są w stu procentach ekologiczne. Trudno jest też znaleźć żywność wolną od chemii i pestycydów. Ludzie chorują. Żyją w miastach, gdzie powietrze jest silnie zatrute. Dodatkowo jest bardzo duża liczba samochodów i wydobywających się z nich spalin. Mamy także coraz mniej obiektów zielonych, parków, gdzie można by odpocząć. Do tego dym z kominów domów i wszechobecny smog. Niektórzy ludzie na potęgę palą śmieci – zatruwając nie tylko siebie, ale też innych. Na potrzebę przemysłu giną lasy. Brakuje terenów nieskażonych, wolnych od zanieczyszczeń, jak i zdrowej, czystej wody, która jest ludziom bardzo potrzebna. Dlatego trzeba naturze pomóc i zrobić wszystko, aby jakość naszego powietrza była naprawdę dobra. Przede wszystkim należy ograniczyć do minimum palenie śmieci, gdyż to najbardziej nas wszystkich zatruwa. Zamiast codziennej jazdy samochodem do pracy, czy szkoły można się przerzucić na rower, bądź komunikację miejską. W miarę możliwości uprawiać w przydomowych ogródkach owoce i warzywa, unikając wszechobecnej chemii. Udoskonalać przemysł w taki sposób, aby produkować jak najmniej zanieczyszczeń i odpadów. Do zrobienia jest wiele. Świat wymaga zmian, wszelkich zmian ze strony ludzi, dlatego chciałabym przedstawić Ci kilka sposobów, którymi możemy dbać o nasze środowisko: 

 • Segregujmy odpady
 • Szanujmy naturę – nie deptajmy trawników, opłacajmy rachunki przez internet
 • Oszczędzajmy wodę – gdy myjemy zęby zakręcajmy kran, ponieważ wtedy marnujemy wodę
 • Oszczędzajmy energię – gaśmy światło w pomieszczeniu, w którym obecnie nie przebywamy
 • Wybierajmy transport przyjazny środowisku – np. rower, czy transport publiczny
 • Gdy idziemy do sklepu, zamiast jednorazowych toreb, zabierajmy ze sobą torbę wielokrotnego użytku
 • Włączajmy się w różnego typu akcje ekologiczne
 • Kupujmy napoje w szklanych opakowaniach, ponieważ plastik zatruwa mnóstwo roślin i rozkłada się setki, a nawet tysiące lat
 • Zużyte baterie umieszczajmy w specjalnie oznaczonych do tego celu pojemnikach
 • Nie wyrzucajmy ze zwykłymi śmieciami przeterminowanych leków – są na nie specjalne punkty zbiórki
 • Kupujmy żywność świadomie – nie róbmy zbyt dużych zapasów, by nie wyrzucać jedzenia
 • Nie używajmy talerzy, sztućców, słomek i kubków jednorazowego użytku
 • Unikajmy używania dezodorantów z freonem, który niszczy warstwę ozonową Ziemi
 • Po zakończeniu ładowania telefonu, zawsze wyjmujmy ładowarkę z kontaktu
 • Zwracajmy uwagę innym osobom, gdy śmiecą
 • Uczmy naszych bliskich oraz przyjaciół jak być przyjaznym dla środowiska

     Droga przyjaciółko, chciałabym abyś i Ty dołączyła do grona osób, które dbają o środowisko. Im więcej ludzi będzie troszczyć się o otoczenie, tym większe szanse na to, że poprawi się jego stan. Na tym kończę mój mail i pozdrawiam Cię serdecznie. 

Oliwia Sroczyńska 

………………………………….

Cześć Arona,

Pamiętasz, jak nocując u mnie zastanawiałyśmy się razem co zrobić z ubraniami, które już na nas nie pasują albo są niemodne?

Przeglądając ostatnio Instagrama naszej ulubionej influencerki zwróciłam uwagę, że reklamuje ciekawy portal.

Jak wiesz, zawsze krytycznie się patrzy na reklamy, nawet jak Nasti to reklamuje, ale abstrahując od tego, sprawdziłam i zapowiada się super.

Musimy spróbować.

Mowa o Vinted, jest to portal, na którym można sprzedać nienoszone przez siebie ubrania, wymieniać się z innymi użytkownikami lub po prostu kupić dla siebie coś ciekawego w bardzo atrakcyjnej cenie.

Dużo czytałam na forach o sposobie działania tego portalu i wybadałam, że transakcje są całkowicie bezpieczne i sam proces zakupu działa sprawnie.

Musiałybyśmy założyć tylko konto, wybrać kilka zdjęć, dobry opis i może się okazać, że jest to recepta na nasze przepełnione szafy 😊

Dajmy ubraniom, które już nie nosimy wolność i drugie życie! 😊

Nie musimy ich wyrzucać, co przy okazji jest eko!

Na pewno znajdą się chętne dziewczyny, które nie miały tego typu ubrań i z chęcią od nas je kupią.

Sama przeglądając ten portal i wystawione na nim ogłoszenia chętnie kupię ubrania od kogoś innego.

Ja nie wstydzę kupować używanych rzeczy, z resztą jak wiesz, jest to teraz w modzie!

Proponuję, byś w piątek przyjechała do mnie, zrobimy sobie kawkę, usiądziemy w ogrodzie (ma być 22 stopnie na plusie) z laptopem i poszperamy za czymś, co nas zaciekawi.

To dużo lepsze i tańsze rozwiązanie niż zakupy w popularnych „sieciówkach”, gdzie wszystko wygląda prawie tak samo, tylko dokleją inne logo.

Zamiast kupować nowe, kupmy coś używanego nierzadko dobrej marki, a jak wiemy – jakość jest nieporównywalnie lepsza.

W ten sposób same damy życie ubraniu, którego ktoś już nie chce.

Przy okazji nie wprowadzamy kolejnych tekstyliów do obiegu, a wiec mniej odpadów ze starych ubrań.

Sama wiesz, że ubrania w „sieciówkach” są na kilka razy i często lądują do kosza. Po co je tym wypełniać.

Przyjedziesz do mnie w piątek i przekonasz się na własne oczy, że warto zmienić podejście do naszych zakupów 😊

A jeśli chodzi już o zakupy Nasti zwróciła uwagę na coś jeszcze.

Mianowicie o „odpowiedzialnym podejściu do zakupów”.

Już Ci wyjaśniam o co chodzi.

Warto zwrócić uwagę z jakiego źródła pochodzi ubranie. Obecnie topowe marki wypuszczają coraz to więcej ubrań z certyfikatem jakości, np. t-shirt całkowicie wyprodukowany z ekologicznej bawełny.

Taki t-shirt posiada certyfikat wystawiony przez organizację Better Cotton, która pilnuje jakości uprawianej bawełny, z której wykonywane są ekologiczne ubrania.

Certyfikat dostaje tylko taki dostawca surowca, który dobrze opłaca swoich pracowników, a sama produkcja bawełny jest jak najmniejszym obciążeniem dla środowiska (minimalne zużycie wody oraz jak najmniej odpadów).

Kupując takie rzeczy mamy pewność, że nikt przy pracy nie ucierpiał, a i same środowisko naturalne nie doznało szkód.

Wysyłam Ci fotkę tego certyfikatu:

Właśnie ubrań z takim oznaczeniem musimy szukać.

W ofercie marek są też ubrania, które w części lub całości wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu. Czyli stare ubrania przerobione na nowe 😊

Dla mnie to podwójna przyjemność, nosić ulubioną markę i mieć świadomość, że ciuch zrobiony jest z dobrego, ekologicznego materiału lub materiału pochodzącego z recyklingu.

Tutaj nie ma jakiegoś konkretnego oznaczenia certyfikatu, ale musimy szukać ubrań, pod którymi będzie widniała podobna grafika jak poniżej Ci wysyłam:

Wszystko zależy od nas – liczy się nasz wybór, wybór konkretnej rzeczy i poszukanie informacji o certyfikacie, a nie jest to trudne, bo marki chętnie się chwalą takim pochodzeniem produktu.

Odpisz mi co o tym myślisz.

Ja myślę, że temat jest wart uwagi, odkąd przeszłam na dietę Vege dość mocno skupiam się na tym, co dookoła nas otacza i skąd pochodzi.

Eliminujmy razem z życia produkty, które zanieczyszczają środowisko i nie są warte naszych pieniędzy.

Czekam na kontakt od Ciebie 😊

Pozdrawiam

Natalia

…………………………………………

Cześć!

Czy wiesz, że Ziemia jest bardzo w złym stanie, i że jeżeli nie zaczniemy bardzo szybko działać możemy odczuwać bardzo fatalne tego konsekwencje, które już teraz zaczynają być odczuwalne. Może dojść do globalnego ocieplenia klimatu, a co za tym idzie wyginięcia wielu gatunków zwierząt, roślin a nawet ludzi. 

Czy nie jest pięknie posłuchać śpiewu ptaków lub spacerować po pięknych zielonych lasach bez strachu, że potknie się o jakieś leżące śmieci lub obaw, że przez jakąś wyrzuconą szklaną butelkę leżącą na wysuszonej ściółce zostanie wzniecony pożar. 

Więc piszę do ciebie, aby cię  o tym uświadomić, ponieważ codziennie spotykam wielu ludzi, którzy śmiecą w parkach na ulicach i z poważnego stanu naszej planety nie zdają sobie sprawy, oraz myślą, że są niezniszczalni, a to wszystko, co mówią w mediach o złym stanie Ziemi to kłamstwa i reklamy. Jednak wcale to nie są żadne kłamstwa i reklamy. Również byłem świadkiem jak ty wyrzucasz papierek do rowu jadąc rowerem. I pewnie myślisz, że jeden papierek to nic takiego, a ty sam i tak nic nie zrobisz, nie uratujesz Ziemi? To teraz pomyśl, że każdy człowiek na świecie myśli tak samo jak ty  i wyrzuci papierek na zimę będzie ich około 7,5 miliarda, a to już robi wrażenie, więc następnym razem jak będziesz miał zamiar wyrzucić jakieś śmieci na ziemię, zamiast do kosza to przypomnij sobie o tym. 

Pisze również, aby zachęcić cię do brania czynnego udziału w akcjach sprzątających ziemię i zajmujących się ochroną przyrody. Aby przybliżyć ci ten temat mam na początek do ciebie kilka przykładów jak dbać o środowisko, przyrodę  i zadań, od których możesz zacząć stawać się bohaterem przyrody. 

Pierwszym aspektem, który chciałbym ci przybliżyć jest oszczędzanie wody pitnej, która jest ,,płynnym złotem” dla całej Ziemi i zamieszkujących jej istot. Wody na ziemi jest coraz mniej, więc należy ją bardzo oszczędzać. Aby ograniczyć jej zużycie możesz ograniczyć kupowanie odzieży, do której produkcji zużywane jest bardzo dużo wody np. do wyprodukowania jednej koszulki zużywane jest około  2500 litrów wody, zachęcać bliskich i znajomych do zakupu zmywarek, nowszych i bardziej oszczędnych pralek. Nawet wykonywanie najprostszych czynności może oszczędzić dużo wody, np. po umyciu zębów płukanie ust wodą z kubka, włączanie pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy jest pełna, naprawa kapiących kranów, podlewanie roślin o odpowiedniej godzinie, co zapobiegnie nadmiernemu odparowywaniu wody, oszczędzanie kartek papieru, używanie wielorazowych ręczników w zamian za jednorazowe ręczniki papierowe oraz jedzenie więcej warzyw i owoców, co może budzić kontrowersje u ciebie. Dlaczego tak? Przecież, aby owoce i warzywa urosły potrzebna jest woda? Ale już ci wyjaśniam. Oczywiście, aby owoce i warzywa urosły potrzebna jest woda, natomiast potrzebne jest jej znacznie mniej niż do np. produkcji mięsa, lub słodyczy. Ponad to owoce i warzywa w większości nie posiadają opakowań, a z resztek po ich zjedzeniu można wyprodukować nawóz, co pozwala ograniczyć ilość produkowanych śmieci.  

Kolejnym aspektem jest oczywiście dbanie o czyste powietrze. Zanieczyszczenie powietrza odczuwalne jest zwłaszcza  zimą a w szczególności  na wsiach, kiedy z kominów wielu domów ulatniają się śmierdzące dymy, a pyły w powietrzu ograniczają widoczność czasami do tego stopnia, że ledwo, co widać. Więc aby temu zapobiec możesz zachęcać i przekonywać swoich bliskich, babcie, dziadków, znajomych do zmiany ogrzewania na bardziej ekologiczne lub wypełnij ekologiczne. Zamiast kupować różne niepotrzebne rzeczy warto zaoszczędzić trochę pieniędzy i zainwestować w zmianę ogrzewania węglowego na ogrzewanie gazowe, elektryczne, panele solarne  lub pompę ciepła. W przypadku wyboru ogrzewania pompą ciepła lub piecem elektrycznym, które pobierają prąd należy również rozważyć zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, która zapewnia produkcję prądu wykorzystując energię z słońca i jest kolejnym przykładem dbania o czystość powietrza. Pomyślisz, pewnie: Ale jak to? Co ma wspólnego prąd z powietrzem? A jednak ma. W Polsce duży procent, bo około 50% produkowanego prądu pochodzi z elektrowni węglowych, z których wydzielają się duże ilości gazów cieplarnianych i pyłów. Jednak, gdy po mimo oszczędności budżet nie pozwala na zrealizowanie takich celów, możesz dbać o czystość powietrza bardzo prostymi sposobami jak np. gaszenie światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia, grzanie w czajniku tylko tyle wody, co potrzebujesz, wyłącznie komputera, telewizora, gdy się go nie używa lub ograniczenie jego używania, korzystanie z publicznych środków transportu lub roweru zamiast samochodu, upominanie osób, które chcą spalić śmieci w piecu i przekonywanie ich, że spalenie śmieci to nie pozbycie się problemu, ale to przyczynianie się do stworzenia kolejnego jeszcze większego i nieodwracalnego problemu dla całego świata.

Następnym aspektem, a zarazem najczęściej poruszanym w mediach od razu po czystość powietrza i oszczędzaniu wody jest duża ilość plastiku na świecie. Co można zmienić między innymi kupując napoje w szklanych butelkach zamiast plastikowych, używając wielorazowych toreb, kupowanie żywności zapakowanej w biodegradowalne opakowania, używając wielorazowych pojemników oraz stosując naturalne produkty. 

Kolejną rzeczą, jaką każdy może zrobić jest segregowanie śmieci i recykling. Jednak segregując śmieci pamiętaj o tym, aby segregować je zgodnie z zasadą. Do żółtego pojemnika wyrzucaj butelki plastikowe, do zielonego szkło, do niebieskiego papier, do brązowego resztki jedzenia, a elektronikę, żarówki, przeterminowane leki, oleje i baterie oddawaj do miejsc do tego przeznaczonych. Przed wyrzuceniem czegoś do śmieci np. starego telefonu pomyśl czy nie jest on jeszcze na tyle sprawny, że można go oddać komuś biedniejszemu od ciebie. Podobnie możesz postąpić w przypadku zabawek, ubrań oraz innego rodzaju elektroniki. Niektóre odpady możesz powtórnie wykorzystać np. ze starego słoika ładnie go ozdabiając możesz wykonać piękny wazon na kwiaty, a ze starej butelki po soku pojemnik na długopisy. 

Oprócz dbania o czystość nie możesz również zapomnieć o zwierzętach i roślinach, o które również trzeba dbać. Można to robić nie płosząc zwierząt w lesie, nie zabijając owadów, a szczególnie pszczół, nie wyrywając i nie niszcząc niepotrzebnie roślin, nie wypalając traw oraz ograniczając stosowanie środków chemicznych. 

Robiąc niekiedy banalne dla ciebie rzeczy robisz wiele dla Ziemi. Mam nadzieję, że już teraz wiesz, w jakim stanie znajduję się nasza planeta i zaczniesz działać. Może namówimy przyjaciół i utworzymy grupę zajmującą się sprzątaniem parków lasów oraz robieniem ulotek i plakatów namawiających do tego jak naprawić naszą planetę, dopóki jeszcze czas, choć jest go coraz mniej.

Na koniec pragnę wyjaśnić ci kilka słów, które mogą być dla ciebie niezrozumiałe: 

Globalne ocieplenie klimatu – to podwyższenie średniej temperatur na powierzchni Ziemi.

Gazy cieplarniane – to składniki atmosferyczne, które zatrzymują energię słoneczną w atmosferze ziemskiej i wpływają one bezpośrednio na efekt cieplarniany.  

Recykling – to przetwarzanie zużytych produktów na nowe produkty np. z plastikowych butelek po napojach może powstać nić, z której zostanie uszyta koszulka sportowa, lub jak wspominałem wcześniej z słoika po jakimś produkcie możesz zrobić wazon, co również zalicza się do recyklingu.


Do zobaczenia!

Kamil Majka