Przez „polską sawannę” do „polskich baobabów” i Dystryktu… ( VII Wycieczka Niespodziankowa „KLOPSÓW”)

                 Z powodu pandemii VII Wycieczka Niespodziankowa Szkolnego Klubu Turystycznego „KLOPS”  została przełożona z października na  czerwiec. I tak 7 czerwca 2021 r. wyruszyliśmy w nieznane( jak zawsze uczestnicy szczegóły wyjazdu poznają dopiero w busie).

A udaliśmy się do Rogalinka, by przejść czterokilometrowy odcinek szlaku czerwonego, który prowadził przez tzw. „polską sawannę” – nadwarciańskie łąki i zalewiska  do Rogalina.

Nadwarciańskie łąki wyróżniają się jedynym na skalę Europy stanowiskiem ponad 1400 wspaniałych dębów ( zdjęcia poniżej),które są pod ochroną. Zresztą tak samo są pod ochroną żerujące na nich dębosze koziorogi – wymierający już gatunek chrząszcza.

Upał, wysokie trawy, ledwie widoczna ścieżka powodowały ,że rzeczywiście można było poczuć się jak na sawannie ( tego określenia nadwarciańskich łąk opodal Rogalina używał przez całe życie słynny reporter, podróżnik, autor wielu książek Arkady Fiedler).A afrykańskie baobaby? To  przecież nasze potężne dęby!

Wypatrzoną ścieżką dotarliśmy do brzegu Warty. A spacer ostatecznie skończyliśmy w przypałacowym parku francuskim, okalającym osiemnastowieczny pałac w Rogalinie. Odbyliśmy pogawędkę o historii budowli i jej najsłynniejszych mieszkańcach oraz gościach ( m.in. Henryku Sienkiewiczu).

Potem pojechaliśmy do Śremu. W „Dystrykcie” czekała nas elektroniczna odmiana paintballu. Szkolenie z „obsługi” sprzętu, podział na 2 drużyny: czerwonych oraz  niebieskich, potem… 3 „bitwy” wewnątrz zaciemnionej i zaadaptowanej do tego celu hali poprzemysłowej. Na koniec   zostały szczegółowo omówione wyniki walk sczytane z indywidualnej broni uczestników do komputera.

Najlepszym zawodnikiem okazał się Jacek Ratajczak z kl. 1LT ( otrzymał od Dystryktu  drobną nagrodę).

W wyjeździe, który z okazji 25-lecia „KLOPSÓW” sponsorowało grodziskie Starostwo Powiatowe, wzięli udział uczniowie klas I i II technikum: Sandra Adamczak, Karolina Banach, Mateusz Bruss, Wiktor Ciorga ( który pojechał na wycieczkę w nagrodę –  jako laureat lutowego konkursu krajoznawczego „KLOPSÓW”),Kacper Flieger, Wiktor Gielnik, Cezary Krzyżanek, Patryk Mańkowski, Julia Markwitz, Dawid Nowaczyk, Jacek Ratajczak, Norbert Rosolski, Wiktoria Ruta, Zuzanna Sarnowska, Weronika Szczepaniak, Filip Tomys, Dominik Walkowiak, Paulina Waśkowiak i Natalia Zbierska. Grupą opiekowali się panowie Przemysław Maćkowiak i Jarosław Czechowski.

„KLOPSY” zapraszają w następnym roku szkolnym na kolejne wspólne wycieczki. Zaś w czasie wakacji – do wypożyczalni sprzętu turystycznego ( możecie wypożyczyć  śpiwory, namioty, sakwy rowerowe, osprzęt biwakowy). Wypożyczamy sprzęt do 28.06 i po 10.07.21( pytajcie w sekretariacie).