„KLOPSY” na Costa del Sol

To czwarta wizyta „KLOPSÓW” na Półwyspie Iberyjskim. Po Barcelonie i  portugalskiej Lizbonie  po raz drugi zagościliśmy w hiszpańskim regionie Andaluzja (w 2017 roku odwiedziliśmy Kordobę). Doszło do tego   podczas wyjazdu uczniów szkoły na staż zagraniczny w ramach programu Erasmus+.

Kilku członków Szkolnego Klubu Turystycznego „KLOPS” wraz z opiekunkami, panią J.Czyszkiewicz i M. Lange wybrało w dniu 07.12.2021 r. się na wycieczkę do położonego w górach miasta Mijas, tak zwanego „białego miasteczka”. Pogoda w tym dniu była idealna (aż 21 stopni! Nie to, co w zimnej Polsce). Po dotarciu na miejsce poszliśmy do biura informacji po mapę miejsc turystycznych. Zwiedzanie zaczęliśmy od tzw. oślej taksówki ( położenie miejscowości wysoko nad wybrzeżem , wśród stromych zboczy i dolinek  wymagało w dawnych wiekach organizacji transportu opartego na osłach. Dziś  tzw. burro taxi   służy jako reklama miasta) a zakończyliśmy przy położonej nad miastem  pustelni  i pobliskiej drodze krzyżowej.

Widoki podczas zwiedzania  były przepiękne i obejmowały wiele kilometrów hiszpańskiego „Wybrzeża Słońca”, czyli Costa del Sol! 

W mieście znajduje się jedyna w Hiszpanii owalna arena walk byków oraz „pomniczek” lub raczej figurka, która upamiętnia dowódcę polskich żołnierzy z czasów napoleońskich i zwycięską potyczkę,  stoczoną z Anglikami. Opis walki zasługiwałby na osobny wpis. Może nawet na nakręcenie kapitalnego filmu. W każdym razie po walce naszych wojaków, stoczonej na pocz. XIX w. z dziesięciokrotnie przeważającymi siłami angielsko-hiszpańskimi, przez kilkanaście lat w języku angielskim funkcjonował zwrot:  ”przegrać 1 do 10” na oznaczenie sromotnej klęski, wielkiej porażki.

W drodze powrotnej jeszcze rzut oka na największą w Europie stupę , czyli świątynię buddyjską, której współprojektantem był Polak i powrót do Malagi.

W wyciecze brała udział część Zarządu koła, tj. Kacper Flieger- Prezes koła, jego zastępca- Dawid Nowaczyk(3MT). Ponadto „KLOPSY” reprezentowali : Cezary Krzyżanek, Szymon Kociemba, Wiktor Gielnik, Oskar Olejnik(3MT) oraz reszta grupy.