IX Festiwal Zawodów tuż, tuż

To już tradycja naszego Zespołu Szkół! Jest nam niezwykle miło powiadomić Państwa o IX edycji Festiwalu Zawodów, będącego
niezaprzeczalną wizytówką Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp, który odbędzie się 13 marca w godzinach od 9.00 do 13.00, w Grodziskiej Hali Sportowej przy ulicy Żwirki i Wigury. Bardzo cieszą nas działania i wsparcie współorganizatorów Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku Wlkp i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grodzisku. Podobnie jak w poprzednich odsłonach Honorowy Patronat naszej inicjatywy objął Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński. To jest ten moment, w
którym teoria danego zawodu zderza się z częścią praktyczną. Festiwal Zawodów to sposobność, aby porównać ze sobą firmy różnych branż, poznać mnóstwo zawodów, przyjrzeć się ofertom pracy, staży i praktyk z okolicznych powiatów i nie tylko. Spotykamy się i możemy rozmawiać z ludźmi z różnych obszarów rynku pracy, z doradcą zawodowym. Każdy znajdzie na Festiwalu coś dla siebie. A będzie w czym wybierać, bo na liście jest około 70 wystawców. Stoiska firm, spotkania z przedsiębiorcami naszego regionu to możliwość zdobycia wiedzy o rynku pracy i kompetencjach wymaganych do pracy w poszczególnych zawodach. Festiwal Zawodów stał się okazją do prezentacji
kierunków kształcenia i zawodów w Technikum oraz Szkole Branżowej I Stopnia. Nie jesteśmy w swoich działaniach osamotnieni, co potwierdzają swoją obecnością na Festiwalu Zawodów zaprzyjaźnione organizacje, między innymi: Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Grodzisku Wlkp., Zrzeszenie Handlu i Usług w Grodzisku Wlkp. i wiele innych. Młodzi ludzie mają okazję poznania oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, rozmowy ze starszymi koleżankami i kolegami kształcącymi się w różnych zawodach.

To także moment, kiedy uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mają możliwość odkryć przed gośćmi „drugie” oblicze Szkoły, bo przecież działa tu Samorząd Uczniowski, kilkanaście kół zainteresowań, młodzież realizuje swoje pasje i talenty. Łączymy naukę z chęcią poznawania świata, innych kultur, języków. Pomagają w tym staże międzynarodowe w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, organizowane w ramach projektów unijnych. Cały ten pakiet ofertowy kierujemy szczególnie do ośmioklasistów, którzy tego samego dnia, wezmą udział również w projekcie Otwarte Drzwi. Zapoznają się z szerokim wachlarzem propozycji edukacyjnych na kolejny etap szkolny, obejrzą
prezentacje zawodów, porozmawiają ze starszymi kolegami o Różowej. Dzięki temu spotkaniu poczują atmosferę i być może utwierdzą się w przekonaniu co do wyboru swojej przyszłości. Adresatów Festiwalu jest wielu, ale przede wszystkim będzie nas cieszyć obecność uczniów z 26 Szkół Podstawowych powiatu grodziskiego i okolic. Ich wizyta wiąże się z zajęciami w ramach doradztwa zawodowego– wezmą udział w Otwartych Drzwiach i Festiwalu Zawodów. Chętnie gościmy najmłodszych w ramach preorientacji zawodowej.
Przedszkolaki – bo o nich mowa – są z pewnością najmilszymi odwiedzającymi i tymi najbardziej wymagającymi. Idea Festiwalu Zawodów pozostaje niezmienna: dać możliwość bezpośredniego kontaktu firmom i uczniom. To tutaj dzięki rozmowom pojawiają się nowe plany, możliwości, projekty współpracy. Czekają w tym miejscu ludzie kompetentni, zorientowani w ofercie kształcenia, udzielający konkretnych odpowiedzi. Festiwal Zawodów z pewnością ułatwia podjęcie decyzji co do wyboru ścieżki kształcenia zawodowego, zbliża do pracodawców i rzuca nowe światło na zawód, który być może przyszły absolwent szkoły podstawowej chce wybrać. 13 marca br.
Inaugurujemy również Dni Współpracy z Uczelniami Wyższymi. Do tego szacownego grona zaliczamy Wyższą Szkołę Bankową, Uniwersytet Przyrodniczy, Wyższą Szkołę Logistyki, WSHIW Akademię Nauk Stosowanych w Poznaniu i Politechnikę Poznańską. Na spotkanie z maturzystami przedstawiciele uczelni wyższych aby opowiedzieć im o możliwościach jakie daje ukończenie poszczególnych kierunków.