Hydropolis , Most Pokutnic i przysięga „KLOPSÓW”

„KLOPSY” rozpoczęły nowy rok kalendarzowy wycieczką do Wrocławia. 3 stycznia 2024 pojechaliśmy do Hydropolis, by z przewodnikiem zwiedzić centrum ekologiczno-wystawiennicze poświęcone wodzie. Nowoczesna forma edukacyjna zrobiła na nas spore wrażenie: 7 stref
wystawienniczych, czyli miejsca, w którym multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele! Wizytę zakończyliśmy laserowo-komputerowym „wydrukiem” na kurtynie wodnej napisu „KLOPSY”.

W Hydropolis nowi członkowie „KLOPSÓW” złożyli klubową przysięgę, której tekst zapisano w pierwszej kronice Koła z 1995 r. „Klopsięta” ślubowały na… but turystyczny. Ślubowały wierność idei włóczęgostwa i włóczykijstwa, połączoną z przestrzeganiem polskiej Karty Turysty. Jeszcze tylko toast z napoju na bazie ugotowanej starej skarpety turystycznej ( brrr…?!) i drobna pamiątka dla uczestników wyjazdu i udaliśmy się na Stare Miasto: „Mostek Pokutnic”, czyli punkt widokowy katedry św. Marii Magdaleny. Z tego miejsca rozciąga się piękna panorama wrocławskiego Rynku, na którym rozstawiono stoiska najpiękniejszego w Polsce jarmarku bożonarodzeniowego.

Katedra św. Marii Magdaleny swój obecny kształt zawdzięcza czternastowiecznej przebudowie w duchu „wrocławskiego gotyku”. W 1481 roku ukończono smukłe, wysokie wieże, nakryte strzelistymi hełmami, tzw. iglicowymi. Na wysokości piątej kondygnacji połączono je charakterystycznym mostkiem. A wśród mieszkańców miasta zaczęły krążyć opowieści o dziwnych odgłosach dochodzących z góry. Podobno spóźnieni przechodnie słyszeli nocą jęki i szelest mioteł zamiatających posadzkę. Matki zaczęły więc straszyć krnąbrne córki, nieskore do wyjścia za mąż, pokutującymi na mostku dziewczętami, które wolały zabawę i beztroski żywot panny od obowiązków żony i gospodyni. Zmarły, nie zaznawszy stanu małżeńskiego i za karę po wieczne czasy będą sprzątać ów mostek pomiędzy wieżami.Tego właśnie dotyczyła legenda o leniwej Tekli i młodej czarownicy Martynce. Dziewczyny z grupy musiały ku przestrodze wysłuchać owej historii. Potem jeszcze spacer po terenie wspomnianego jarmarku świątecznego.

W wypadzie do Wrocławia wzięli udział „starzy” i „nowi” członkowie Szkolnego Klubu Turystycznego „KLOPS”: Kinga Radtke, Klaudia Umińska, Jakub Lange, Maria Chojnacka, Emilia Jóźwiak, Norbert Kandulski, Ala Leśniczak, Ala Zawiślak, Łucja Adamczak, Małgosia Czub, Sandra Krupa, Ola Perz, Dominika Szałek, Julita Adamczak, Julia Szymańska, Wiktoria Waskowska, Nikola Napierała, Karolina
Bereszyńska oraz opiekunowie, p. J. Falkowski i J. Czechowski.