X Wycieczka Niespodziankowa „KLOPSÓW”

Zasada jest następująca: zapisać się na wyprawę , zjawić się w miejscu zbiórki, wyruszyć i … dopiero wtedy dowiedzieć się o celu oraz miejscu wycieczki. Przy okazji tegorocznej wycieczki uczciliśmy Światowy Dzień Turystyki i Tydzień Turystyki Młodzieży.

A 24.10.23 zawitaliśmy do „Portu Starych Kapitanów” w Kuźnicy Zbąskiej, gdzie odbyły się zajęcia turystyczne z przedstawicielami Grupy Detektorystycznej z Wolsztyna , Grodziska i Nowego Tomyśla oraz z p. Tomaszem Kałkiem -Starszym specjalistą Służby Leśnej ds. edukacji i promocji, ochrony przeciwpożarowej oraz zagospodarowania turystycznego Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp.
Nasza grupa wzięła udział w zajęciach z obsługi detektorów, popularnie zwanych wykrywaczami metali. Jednakże wpierw niespodzianka: zajęcia z byłym funkcjonariuszem policji, panem Norbertem i jego psem Borysem, czyli opowieść o pracy czworonogów w służbach mundurowych. Potem otrzymaliśmy garść niezbędnych wiadomości z teorii i prawa związanego z lokalizowaniem oraz wydobywaniem z gruntu „skarbów”, następnie rozpoczęły się ćwiczenia poszukiwawcze, które zaowocowały odnalezieniem w gruncie… 2 grantów! Na szczęście były to granaty ćwiczebne – atrapy wypożyczone w szkole ( za pomoc w organizacji zajęć dziękujemy w tym miejscu panu Rafałowi Maluśkiemu). Następnie zawitał do nas p. Tomasz Kałek, który opowiedział o tym , jak nie zgubić się w lesie. I za pomocą najprostszych obserwacji krajobrazu, tradycyjnych map i aplikacji określić kierunek wędrówki. To przecież niezbędna każdemu turyście wiedza na szlaku turystycznym. Na koniec jeszcze ognisko i pieczenie kiełbasek.

A na grudzień przygotowujemy zajęcia na pływalni. Mini kurs pływania z akwalungiem, czyli ćwiczenie umiejętności płetwonurka. Chętnych członków Koła prosimy o kontakt z opiekunem „KLOPSÓW”.