Wycieczka logistyków Starachowice – Kraków – Zator

25.09.2019r. grupa logistyków wyruszyła na wycieczkę w stronę Starachowic. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, w którym znajduje się zakład wielkopiecowy z 1841r. w którym wydobywano rudy żelaza. Nasza młodzież mogła na własne oczy zobaczyć infrastrukturę procesów produkcyjnych z początku XIX wieku. , kompletnym ciągiem technologicznym torowisk kolejowych, magazyny materiałów wsadowych czy kamienna estakada. Na terenie muzeum znajduje się również hala poświęcona tropom dinozaurów z osadów jurajskich gór świętokrzyskich. Siedziba muzeum to również kolebka Zakładów Starachowickich, w których produkowano samochody ciężarowe STAR. Najcenniejszymi i najciekawszymi eksponatami muzeum są: STAR 266R – uczestnik X rajdu Paryż Dakar oraz STAR 660M2 – replika jedynego polskiego papamobile z okresu I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979r.

Kolejnym punktem wyjazdu, było zwiedzanie zakładu PKC Group Poland Sp. z o.o. , producenta wiązek elektronicznych dla takich marek jak MAN, DAF, Scania.  Uczniowie poznali infrastrukturę magazynową zakładu produkcyjnego; systemy automatyzacji spawania wiązek. Mieliśmy również możliwość zaobserwowania nowinek technologicznych z branży – tablice interaktywne, wspomagającego człowieka w kompletowaniu wiązek elektronicznych do pulpitów samochodowych.

Po zwiedzaniu zakładu produkcyjnego udaliśmy się do Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. Wojska Polskiego w Starachowicach. Dzięki życzliwości dyrekcji i nauczycieli, zorganizowaliśmy turniej piłki nożnej chłopców i piłki siatkowej dziewcząt. Po wyrównanej walce, obiecaliśmy sobie rewanż, tym razem w Grodzisku Wielkopolskim J

Drugi dzień rozpoczęliśmy od przejazdu z Starachowic do Bochni, gdzie zwiedziliśmy najstarszą kopalnię soli w Polsce. Niezwykła sceneria i unikatowość, zdecydowały o dopisaniu kopalni do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki zwiedzeniu kopalni, nasi uczniowie poznali techniki wydobywcze. Interaktywne opowieści, filmy przeniosły nas w odległe stulecia. Miejscem kulminacyjnym pobytu w kopalni, była wizyta w kaplicy świętej Kingi. Od czerwca 2016 roku w kaplicy znajdują się relikwie jej patronki. Przed ołtarzem ustawiony został stół ofiarny, przy którym Jan Paweł II, 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu odprawiał mszę kanonizacyjną Świętej Kingi. Kolejnym punktem wycieczki było poznanie Krakowa. Wieczorową porą udaliśmy się na spacer uliczkami Karkowa, stary rynek wraz z kościołem Mariackim, Sukiennicami, kościołem św. Wojciecha czy wieżą ratuszowa.

Trzeci dzień wycieczki to czas na przyjemności i aktywny sposób spędzania wolnego czasu w największym parku rozrywki w Polsce ENERGYLANDIA. Największą radość naszym uczniom sprawiły przejażdżki w ekstremalnej części parku: HYPERION, FORMUŁA, MAYAN czy ZADRA , to najczęściej odwiedzane atrakcje w parku. W późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do domów.