Opublikowano

Wycieczka do stacji uzdatniania wody

Dnia 25.10.2019 roku klasa 1GT, realizująca biologię na poziomie rozszerzonym, wraz z opiekunem Szkolnego Koła Ochrony Salamandra, panią Magdaleną Zadoń udała się do stacji uzdatniania wody Miejskiego Zakładu Komunalnego w Grodzisku Wlkp. Na miejscu pracownik oprowadził wszystkich po stacji i szczegółowo przedstawił poszczególne etapy wydobywania, oczyszczania i uzdatniania wody. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudził wykres przedstawiający intensywne wzrastanie zapotrzebowanie wody w Grodzisku z ukazaniem, jak to rozkłada się w poszczególnych miesiącach.

Dowiedzieliśmy się, że gwałtowny wzrost zużycia wody ma miejsce w miesiącu lipcu, szczególnie w godzinach między 18 a 20. Myjąc się, czy podlewając trawę nie myślimy o tym, że woda jest tak cennym surowcem. W XXI wieku jej niedobór staje się poważnym światowym problemem. Zasoby zdatnej do picia wody bardzo szybko się zmniejszają, a ludzi na Ziemi jest coraz więcej. Młodzież dowiedziała się, że ostatnie upalne lata spowodowały spadek ilości wody i podczas upalnych dni zaczynało jej brakować. Na koniec pracownik stacji fachowo i rzetelnie odpowiadał na nasze liczne pytania.

Była to bardzo pouczająca wycieczka, nasuwająca bardzo ważny wniosek, że ilość wody ciągle się zmniejsza, dlatego trzeba ograniczyć ilość jej bezsensownego zużycia. Pamiętajmy, że każdy z nas możesz skutecznie ograniczyć zużycie wody zwracając uwagę na tak zwyczajne czynności jak kąpiel, spłukiwanie wody, czy zmywanie naczyń. Pomożemy nie tylko naszej Planecie, ale i zaoszczędzimy pieniądze.