VII Festiwal Zawodów ,Drzwi Otwarte oraz Paszport w ZST

W środę 20 listopada br. w Grodzisku Wlkp. odbył się VII Festiwal Zawodów, który jest wspólnym projektem Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, realizowanym pod honorowym patronatem Starostwa Powiatu Grodziskiego i medialnym patronatem wielkopolskiej prasy.

Festiwal to impreza otwarta adresowana do wszystkich firm i instytucji współpracujących ze szkołą, Powiatowym Urzędem Pracy i Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną oraz do uczniów klas ósmych szkoły podstawowej. Celem Festiwalu Zawodów było przedstawienie bogatej oferty kształcenia technicznego i zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Grodzisku Wlkp. oraz możliwości edukacyjnych przedsiębiorców i zachęcenie młodzieży do poszukiwania interesujących zawodów, a także przekonanie, że trafnie wybrany zawód może być pasją na całe życie.

W tym roku odbyła się już VII edycja tej imprezy, świadczy to o tym, że znalazła swoje miejsce w kalendarzu i sercach lokalnej społeczności. Tegoroczny Festiwal Zawodów gościł 60 firm z różnych stron Wielkopolski między innymi z: Poznania, Kościana, Nowego Tomyśla, Swarzędza, Grodziska Wlkp., reprezentujących różne branże, 10 instytucji, 650 uczniów klas ósmych z 25 szkół podstawowych, około 200 uczniów ostatnich klas technikum i liceum oraz 250 dzieci z pięciu przedszkoli. Należy podkreślić ponadto, że Festiwal Zawodów osiągnął sukces na arenie międzynarodowej, gdyż został umieszczony na europejskiej mapie umiejętności zawodowych na stronie Komisji Europejskiej, jako działanie promujące kształcenie zawodowe. VII Festiwal Zawodów był szczególny ze względu na wyjątkowych i niezawodnych wystawców, przedstawicieli firm – przyjaciół ZST, na których zawsze można liczyć. W tym roku po raz pierwszy wraz z Festiwalem Zawodów odbywały się Drzwi Otwarte oraz konkurs o Paszport do Zespołu Szkół Technicznych.

Uroczystego powitania i otwarcia VII Festiwalu Zawodów dokonali: Dyrektor Anna Matysiak Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński. Przemawiający podkreślali, jak ważne jest w życiu dokonanie wyboru właściwego zawodu, zgodnego z indywidualnymi zainteresowaniami i predyspozycjami, a jednocześnie pokrywającego się z potrzebami rynku pracy. Starosta Mariusz Zgaiński podziękował wystawcom oraz organizatorom, Zespołowi Szkół Technicznych, Powiatowemu Urzędowi Pracy i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grodzisku Wlkp. Pani dyrektor Anna Matysiak, podziękowała również uczniom ZST za udział i przygotowanie tej, już kolejnej, edycji Festiwalu Zawodów.

Imprezą towarzyszącą tegorocznemu Festiwalowi Zawodów były Drzwi Otwarte, odbywające się w nowym budynku szkoły przy ul. Nowy Świat, uczniowie ósmych klas szkół podstawowych uczestniczyli w warsztatach, prowadzonych przez nauczycieli ZST na temat wyboru własnej ścieżki zawodowej oraz mogli wziąć udział w konkursie o Paszport, którego laureaci otrzymają miejsce w wybranym przez siebie typie szkoły w ZST. Następnie grupy przeszły na Grodziską Halę Sportową, aby wziąć udział w uroczystym otwarciu Festiwalu Zawodów i zapoznać się z szeroką ofertą, przygotowaną przez pracodawców. Młodzież szkół średnich ZST oraz Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wlkp. mogła ponadto zapoznać się z możliwościami kontynuowania nauki w Centrum Kształcenia Dla Dorosłych, a na stanowisku Powiatowego Urzędu Pracy dowiedzieć się więcej na temat staży pracowniczych i ofert pracy na rynku wielkopolskim.

Podsumowując, tegoroczny Festiwal Zawodów odwiedziło ponad 650 uczniów z 25 szkół, obecnych było ponad 60 firm, 10 instytucji z terenu całej Wielkopolski i nie tylko. Można było zapoznać się z bogatą ofertą zawodową i edukacyjną. Jest to szczególne przedsięwzięcie, które daje młodym ludziom możliwość poznania oferty rynku pracy i specyfiki zawodów, które w przyszłości chcieliby wykonywać. Festiwal Zawodów zapisał się już w kalendarzu imprez szkoły i środowiska. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością firm, przedsiębiorców i instytucji, ale przede wszystkim młodzieży. Dziękując wszystkim za udział w tegorocznej edycji Festiwalu Zawodów, i Drzwiach Otwartych, serdecznie zapraszamy w przyszłym roku.

Relację z powyższej imprezy można również zobaczyć na stronie grodzisk.naszemiasto.pl oraz pgo24.pl

Poniżej fotorelacja z FESTIWALU ZAWODÓW (fot. W. Lacherski) , DRZWI OTWARTYCH (fot.) oraz PASZPORTÓW (fot.)