Opublikowano

VI Wycieczka Niespodziankowa „KLOPSÓW”

24 października 2019 członkowie Szkolnego Klubu Turystycznego „KLOPS” pojechali szlakiem pierwszej wycieczki Koła, która odbyła się pod koniec września 1995 roku. Roku, w którym powstały „KLOPSY” . Teraz zmodyfikowaliśmy trasę( przed laty objęła ona także okolice Błędnych Skał koło Kudowy Zdroju, nie zwiedzaliśmy wtedy Ząbkowic Śląskich, zaś cała podróż odbyła się pociągiem, z bagażami noszonymi na plecach w niemodnych już dziś plecakach z zewnętrznym stelażem). W 2019 r. udaliśmy się busem w Góry Bardzkie i do Barda Śląskiego, aby wejść szlakiem niebieskim i zielonym do punktu widokowego nad obrywem skalnym, skąd rozciąga się daleki widok, m.in. na Bardo Śląskie i przełom Nysy Kłodzkiej.

Tam zakopaliśmy butelkę z pamiątkowym wpisem, poświęconym prawie dwudziestopięcioletniej historii naszego Koła, w tym historii pierwszej wycieczki i pierwszego, klubowego wejścia na jakąkolwiek górę, którą była właśnie … Kalwaria i niżej położony punkt widokowy nad wspomnianym obrywem skalnym.

Jeszcze 2 punkt programu… Nie trzeba jechać do Pizy we Włoszech, żeby zobaczyć krzywą wieżę, która znajduje się w Ząbkowicach Śląskich. To najwyższa krzywa wieża w Polsce (34 m) z czasów średniowiecza, która obecnie odchylona jest o od pionu o ponad 2 metry. A spod krzywej wieży poszliśmy z przewodnikiem do ruin renesansowego zamku i do miejscowej Izby Regionalnej, żeby zobaczyć tajemne laboratorium dr. Frankensteina. Słyszeliście o nim? To „wskrzeszony” literacko na pocz. XIX wieku późniejszy bohater horrorów książkowych i filmowych, który rzekomo wywodził się z tego miasta, zwanego do II wojny światowej właśnie Frankenstein. W „laboratorium” obejrzeliśmy film, wysłuchaliśmy prelekcji o historii zarazy i tajemniczych zdarzeń z pocz. XVII wieku, które nawiedziły miasto i przyniosły mu ponurą sławę w całej ówczesnej Europie..

I jeszcze o zakopanej , zielonej butelce. Czy przetrwa wieki? Ukrycie naszej „kapsuły czasu” jest drugim elementem obchodów rocznicy powstania „KLOPSÓW”( pierwszym była wiosenna wycieczka do Maroka, ostatnim – organizacja w marcu 2020 roku uroczystości 25- lecia Koła).

Udział w upamiętnieniu powstania „KLOPSÓW” oraz zakopaniu pamiątkowej butelki potwierdzili na miejscu własnoręcznymi podpisami członkowie Klubu z klas I i II technikum : Oliwier Peters, Weronika Skrzypek, Robert Pioszyk, Szymon Kociemba, Filip Tomys, Norbert Rosolski, Jakub Piskorski, Wiktor Gielnik, Dawid Nowaczyk, Tobiasz Trafas, Ewa Babarowska, Mateusz Bruss, Mateusz Gronostaj, Cezary Krzyżanek i Andrzej Wojtkowiak oraz opiekun grupy.

O historii jedynego w powiecie grodziskim klubu turystycznego przeczytacie więcej na stronie internetowej szkoły , w zakładce „po lekcjach”. Zapraszamy też do udziału w następnych imprezach, o których informujemy na stronie szkoły i w gablocie ( I piętro budynku na ul. Żwirki i Wigury).Obecnie do klubu należy 31 osób, głównie z klas I i III technikum. Zarząd „KLOPSÓW” stanowią: prezes Szymon Mortka i jego zastępca Paweł Bartkowiak z kl. IV M oraz kronikarki i opiekunki gazetki: Paula Bartkowiak i Iwona Wróbel z kl. III L.
OBOK RELACJA FOTO