Techniczna ekipa z Sevilli. Projekt Erazmus+

W dniach od 23.XI -14.XII 2109r. kolejna grupa uczniów technikum z Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp. wzięła udział w Europejskim projekcie Erasmus +.

Na praktyki zagraniczne do Sevilli w Hiszpanii udali się uczniowie w zawodach technik mechatronik i technik mechanik CNC z opiekunkami Panią Haliną Klimaszyk i Panią Aldoną Starostą. Przygoda rozpoczęła się od lotu samolotem z Berlina. Dla niektórych uczestników był to pierwszy lot, który dostarczył dużo pozytywnych emocji.

Pierwszego dnia po zakwaterowaniu i w Euromind ruszyliśmy zobaczyć skąpany w słońcu Plac Hiszpański, który przywitał nas niesamowitym klimatem pięknej zabudowy, a tańce flamenco w wielu miejscach wprawiły nas w niesamowity klimat Andaluzji. W kolejnych dniach udaliśmy się na praktyki zawodowe, które były zorganizowane w placówce szkolnej Escolania Salesiana Maria Auxiliadora. Podczas praktyk uczniowie mieli możliwość doskonalenia kompetencji zawodowych, uczyli się projektowania i programowania procesów obróbczych na komputerach za pomocą programu CATIA. W miejscu odbywania praktyk mieli możliwość pracy na najnowszych drukarkach 3D oraz zwiedzać zakład pracy wyposażony w bogaty, nowoczesny park maszynowy. Już po pierwszym dniu uczniowie bez problemu poruszali się komunikacją miejską i chłonni wrażeń chcieli w wolnych chwilach zwiedzić jak najwięcej miejsc w Sevilli i Andaluzji. Świetnie radzili sobie też z trudnym językiem zawodowym angielskim w branży mechanicznej i mechatronicznej.

Podczas 3-tygodniowego pobytu uczęszczaliśmy na kurs języka hiszpańskiego, podczas którego mogliśmy zapoznać się nie tylko z językiem, ale także z kulturą, zachowaniem i obyczajami które są typowe dla tutejszych mieszkańców. Panie opiekunki każdego dnia zabierały uczniów do innego Muzeum lub ciekawego miejsca. Tak więc w ciągu trzech tygodni uczniowie zobaczyli Plac Hiszpański, Katedrę NMP, najstarszą w Hiszpanii Arenę Korridy, Pałac i ogrody Alcazar, Ogrody Marii Luizy, Plac Amerykański, Muzeum Zbiorów Indii, Muzeum Archeologiczne, osobliwą budowlę Metropol Parasol, dzielnicę Santa Cruz. Dużą atrakcją było zwiedzanie słynnej dzielnicy Triana ze słynnym bazarem „Merkado de Triana”, gdzie największą ciekawostką były stragany z niezliczoną ilością owoców morza (krabów, kalmarów, małży), warzyw i owoców. W weekendy uczniowie zwiedzili Kadyks i Malagę, przespacerowali się pięknymi promenadami, plażami no i w grudniu, wykąpali się w ciepłej wodzie Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego. Mimo zmęczenia po praktykach w weekend pojechaliśmy do Cordoby, gdzie niebywałą okazją było zwiedzenie jedynej na świecie takiej osobliwości jakim jest Wielki Meczet La Mezquita z katedrę wbudowaną w jego środek. Przyjemnie było też przespacerować się zabytkowymi uliczkami starego miasta wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ostatnim tygodniu pobytu, uczniowie mieli możliwość, po powrocie z praktyk, doświadczyć hiszpańskiego klimatu świąt Bożego Narodzenia. Pięknie oświetlona Sevilla wprawiła nas już w Świąteczny nastrój. Na koniec wszyscy doskonale poradzili sobie z testem z języka hiszpańskiego i dokonali ewaluacji projektu. Praktyka zawodowa za granicą, konieczność porozumiewania się w języku angielskim i hiszpańskim, samodzielne poruszanie się po Sevilli, a także poznanie życia mieszkańców to nieocenione wartości dodane projektu.