Polonistyka w ZST im. Eugeniusza Kwiatkowskiego ma się całkiem dobrze, o czym świadczy sukces uczennicy czwartej klasy Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej. Izabela Dudzińska zakwalifikowana została do II etapu LV Olimpiady
Literatury i Języka Polskiego. OLiJP organizowana jest jako trójstopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim, z udziałem uczniów spoza kraju.
Przebieg zawodów jest trójstopniowy:
I stopień − zawody szkolne lub międzyszkolne
II stopień − zawody okręgowe
III stopień − zawody ogólnopolskie z udziałem uczniów spoza kraju.
Uczestnik Olimpiady do zawodów I stopnia przygotowuje rozprawkę o charakterze przekrojowym (problemowym), umożliwiającym sprawdzenie zarówno jego wiedzy o literaturze, jak i o języku. W roku szkolnym 2024/2025 Komitet Główny zaproponował następujące tematy:
Etos rycerski i jego literackie reprezentacje.
Romantyczna nowela fantastyczna.
Romantycy i „świat książek”.
„Czy śpiącego można obudzić grzecznie?”. Wokół rozwiązań narracyjnych w Norwidowskich tekstach prozatorskich.
Powroty mitu.
Biografia pisarza jako gatunek: forma monografii historycznej czy reportaż z pisarzem jako bohaterem?
Od przedmieścia do blokowiska. Miejskie peryferia jako temat literatury polskiej XX i XXI wieku.
Temat językowy:
Człowiek – istota mówiąca.
Specjalizacja teatrologiczna:
Obraz gromady w II części Dziadów we współczesnych inscenizacjach – czy antropologia wkroczyła do teatru?
Dokonaj interpretacji porównawczej Operetki Witolda Gombrowicza i Tanga Sławomira Mrożka.
Kicz na scenie.
Nasza półfinalistka zajęła się etosem rycerskim szczegółowej analizie poddając między innymi bohaterów sienkiewiczowskiego „Potopu”. Komisja szkolnego etapu OLiJP w osobach polonistki Moniki Klapa-Grześkowiak
oraz historyczki Wiesławy Konieczne doceniła umiejętność łączenia różnych wątków, które ostatecznie stworzyły spójną całość. Tekst Izabeli Dudzińskiej to nie tylko przykład umiejętnego pod względem retorycznym wykorzystania przykładów literackich oraz biegłego posługiwania się słowem pisanym, ale i erudycji oraz rzeczywistego zainteresowania rozważanym problemem.
Opiekunem naukowym Izabeli jest Bożena Klapa, która żywi przeświadczenie, iż udział w tym najważniejszym konkursie polonistycznym jest dla ucznia szkoły ponadpodstawowej ważnym etapem edukacji humanistycznej. Doświadczenie uczy, że wielu absolwentów technikum wybiera również ścieżkę nauk humanistycznych. Absolwenci Kwiatkowskiego to także historycy, poloniści czy prawnicy. Izabeli Dudzińskiej gratulujemy sukcesu, mocno wierzymy, że ze swoją wiedzą i pazurem literackim podoła trudom etapu okręgowego.