Spotkanie z Władysławem Frasyniukiem

W czwartek 21 listopada 2019 przyjechał do Grodziska Wielkopolskiego niezwykły gość, urodzony lider, autorytet dla wielu Polaków – Władysław Frasyniuk. Działacz „Solidarności” w latach 80, Poseł na Sejm I, II i III kadencji oraz Przewodniczący Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Władysław Frasyniuk przyjechał na spotkania z młodzieżą do grodziskiego Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Na jedno ze spotkań przyszli również uczniowie z grodziskiego „Słowaka”. Gość podczas wykładów opowiadał o swoich przeżyciach związanych z wprowadzeniem stanu wojennego, działalności w podziemiu oraz aresztowaniu przez milicję i internowaniu. Lider opozycji antykomunistycznej podkreślił, że doświadczenia z okresu PRL zmieniły jego życie i stał się człowiekiem silniejszym. Frasyniuk opowiedział również o swojej aktywności politycznej po 1989 oraz odniósł się do dzisiejszej sytuacji politycznej w naszym kraju. Młodzież chętnie zadawała pytania o prywatne refleksje na temat historii i współczesności. W kronice szkolnej ZST napisał: „Przyjaciele, w czasach populizmu pamiętajcie o dekalogu wolnych ludzi: wolność, równość, demokracja…”. Wizyta w Grodzisku była też okazją do spotkania z władzami Powiatu Grodziskiego – Starostą Mariuszem Zgaińskim, Wicestarostą Sławomirem Górnym, Przewodniczącym Rady Powiatu – Sebastianem Skrzypczakiem oraz Dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych – Anną Matysiak. Organizatorem i inicjatorem spotkania był nauczyciel historii w ZST – Sebastian Tuliński. W przygotowaniach i organizacji spotkania pomagali również uczniowie: Aleksandra Gruszczyńska (3E), Jakub Bendowski (3L), Krystian Frąckowiak (2B), Nikola Koska (3E), Rafał Czekała (3L), Weronika Skubel (3L), Hubert Michalski (4M), Jakub Olejnik (4B), Mirosław Janowski (4E). Spotkanie objął patronatem Starosta Grodziski – Mariusz Zgaiński.