„Spotkania z ciekawymi ludźmi” Jolanta Bartoś

W dniu 29.11.2023r. w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego odbyło się kolejne „Spotkanie z ciekawymi ludźmi”; tym
razem członkowie Szkolnego Klubu Książki, uczniowie klas II LT i II cb mieli okazje gościć Jolantę Bartoś, pisarkę, pięknego dobrem człowieka wielu pasji. Autorka poczytnych powieści kryminalnych, tworzy niejako „przy okazji” cuda rękodzielnicze. Napisała kilkanaście powieści, m. in. „Niepokorna”, „Jad”, „Fatum”, Obłęd”, czy „Uwięzieni w Galerii Lochy”. „Niektóre powieści były inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Słucham ogromnie dużo podkastów kryminalnych i historycznych, więc czasami trafiam na coś, co we mnie zostaje i muszę opisać tę historię na swój sposób. Tak było, gdy wysłuchałam opowiadań na temat fabrykantek aniołków w dwudziestoleciu międzywojennym na terenach ówczesnej Polski. Czułam, że to jest to, ale powieść historyczna, to już zbyt duże schody. Pomysł na „Śpij, dziecinko, śpij…” pojawił się sam. To było jak przebłysk. Po prostu, zobaczyłam bohaterkę i wiedziałam, w jaki sposób połączyć ją z mroczną historią sprzed lat.” – mówiła pisarka. Na kanwie własnych doświadczeń powstała powieść „Stalker”. Jej opowieść o walce o
godność, którą prześladowca jej systematycznie odbierał. Spotkanie z młodzieżą to także relacja tego co spotkało autorkę, mówiła o bólu, alienacji, strachu, ciągłej traumie, o braku wparcia i o tym jak łatwo można kogoś skrzywdzić. Problem stalkingu stale obecny wśród młodych ludzi narasta, stąd potrzeba mówienia o tym za o serdecznie Jolancie Bartoś dziękujemy. Spotkanie przygotowały nauczycielki Mirella Jany, Halina Klimaszyk i Grażyna Wiśniewska.