Spacer śladami grodziskich Luteran

W piątek 20 października do grodziskiego Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego przyjechali z poznańskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. proboszcz  Marcin Kotas z mgr teologii Maksymilianem Gadowskim, którzy przybliżyli obecnym uczniom z klas 2CT i 3DT czym była reformacja, omawiając jej różne płaszczyzny, nie tylko religijną, ale też kulturową i społeczną.

Duchowni podkreślili znaczenie Grodziska dla reformacji. To tutaj już w połowie XVI stulecia zagościły nowe prądy religijne i przez stulecia prężnie działała wspólnota ewangelicka. Gości powitała Dyrektor Szkoły Magdalena Ambrozik.

Miłym akcentem spotkania był wspólny spacer śladami grodziskich Luteran (szczególnie wizyta w dawnej ewangelickiej świątyni – dziś Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i spotkanie z gospodarzem kościoła – ks. Cezarym Bukowskim). Na zakończenie wizyty goście z uczniami udali się do Muzeum Ziemi Grodziskiej, gdzie znawcy grodziskiej historii, autorzy szeregu regionalnych publikacji –  Dariusz Matuszewski i Andrzej Chróst przedstawili historię miejscowych protestantów Polaków i Niemców. Organizatorami spotkania byli nauczyciele Sebastian Tuliński i Remigiusz Stopa.