Podsumowanie Akcji #CZYSTYGRIODZISK#

21 września 2021 roku, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych,  młodzież Technikum klasy IV E, I GT, IV G, IV M,  oraz Szkoły Branżowej klasy: II cb i III cz wraz z opiekunami uczestniczyli w sprzątaniu naszego miasta Grodziska Wlkp. Łącznie w akcji wzięło udział 146 uczniów oraz 9 opiekunów. W projekcie wsparły nas firmy – Firma KAM-TRANS, Pana Józefa Kaminiarza, która zapewniła nam worki do śmieci, w takiej  ilości, że  wystarczą jeszcze do następnych projektów, natomiast  Gospodarka Komunalna w Grodzisku Wlkp. bardzo sprawnie usunęła zebrane przez nas śmieci. Byliśmy podzieleni na 6 zespołów i w zależności od sprzątanej części miasta mamy uwagi do sprzątanego terenu.  Brakuje koszy na śmieci  na trasie do nowej szkoły oraz na ulicy Drzymały. Papiery i inne odpadki, można było znaleźć na chodniku.

W kwietnikach na głównej ulicy miasta ul. Szerokiej były powciskane pomiędzy kwiaty puszki, butelki i papiery. Każdy z uczestników wielokrotnie musiał schylać się po pety oraz kapsle na Starym Rynku, Placu Powstańców Wielkopolskich, na ulicy Szerokiej i wybierać je pomiędzy kostką. Zwróciliśmy też uwagę na problem, który z pewnością wymaga rozwiązań. Teren przy piekarni na Starym Rynku to miejsce z całą pewnością odwiedzane przez miejskie pieski! Sprzątanie tam nie było  przyjemne.

Teren wokół sklepu Żabka przy ul. Bukowskiej wymagał dokładnego porządkowania – sterty butelek, puszek i opakowań można było znaleźć na całym przyległym do sklepu terenie. Dużo śmieci i zanieczyszczeń było na tyłach Brico Marche.

Sprzątanie naszego miasta zakończyło się dość przerażającym wynikiem zebraliśmy 1150 kg odpadów, na które złożyło się tysiące petów, kapsli, plastikowych opakowań, puszek i butelek.  Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tak źle.

Okazało się jednak, że są w naszym mieście miejsca, które są zadbane i uporządkowane. Widać, że na tym terenie osoby odpowiedzialne za porządek wywiązują się ze swoich obowiązków. Do takich zadbanych miejsc w mieście należą – Park Miejski oraz Osiedle Wojska Polskiego.

Chciejmy zatem zmieniać nasze przyzwyczajenia, które szkodzą naturze i człowiekowi. Dbajmy o nasze środowisko. Dlatego my, społeczność uczniowska i nauczyciele przyrodnicy, będziemy cyklicznie sprzątać Grodzisk Wlkp. oraz dołożymy wszelkich starań, aby nasze miasto było czyste. Wierzymy, że wspólnie możemy przywrócić mu blask.