Listę 9 klas – beneficjentów programu w naszej szkole otwiera klasa trzecia Technik Grafik. Wyjazd mamy zaplanowany stosunkowo wcześnie, wyjeżdżamy 4 września, przed nami trzy dni pełne wrażeń, ale i możliwości poszerzania horyzontów. Naszym celem jest Trójmiasto ze swoimi plażami, nowoczesnością, która przeplata się z historią Gdańska hanzeatyckiego, Gdynią- miastem z morza , miastem z marzeń naszego Patrona Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Chłoniemy zapach morskiej bryzy, korzystamy z pogody, którą niby dodatkowy bonus oferuje nam Wybrzeże.
Fenomenem tej wycieczki jest jednak to, że tak wiele wiedzy, ów cel edukacyjny w ramach programu „Poznaj Polskę „ staje się naszym udziałem bez nudy, bez balastu dat, nazwisk i nużącego zazwyczaj szumu informacyjnego.
Każdy znajduje podczas tych trzech pięknych wspólnych dni coś dla siebie. Jednych poruszy symbolika Westerplatte, inni po raz pierwszy z uwagą i zrozumieniem prześledzą dzieje walki robotników z komunistycznym reżimem w Muzeum Solidarności. Wreszcie – Muzeum Drugiej Wojny Światowej. To już ostatnia lekcja , ostatni dzień wycieczki.
Choć to piątek a za nami kilometry gdańskich ulic, Sopockiego Mola i pokładu ORP Błyskawica – z uwagą i w skupieniu chłoniemy obrazy II wojny światowej w muzeum jej poświęconym. Na opiekunach wrażenie robi nowatorskie podejście do prezentacji, na młodzieży uświadomienie sobie, iż wojna to nie prehistoria, ale wciąż realne zagrożenie.
Adam: Wycieczka była ok, zwiedzaliśmy fajne obiekty, pogoda była ładna, Pani Bożena spisała się niesamowicie jako opiekun. Na Westerplatte zobaczyliśmy dużo ciekawych miejsc, pozostałości po budynkach, które zostały zniszczone. Plaża w Sopocie była bardzo zdumiewająca. W wolnym czasie przechadzaliśmy się ulicami Wolnego Miasta Gdańsk.
Jakub C. : Trafiliśmy na bardzo dobrą pogodę, Pan Marcin- pilot wycieczki sprawił się jak zwykle świetnie. Pan kierowca dowiózł nas bezpiecznie. Westerplatte bardzo mi się podobało a Muzeum II Wojny Światowej- bardzo wzruszające miejsce! Muzeum Solidarności było również ciekawe zaś czas spędzony na plaży przy Morzu Bałtyckim był bardzo relaksującym momentem. Wolny czas spędzaliśmy na graniu w bilarda i integracji.
Olaf: Wyjazd do Trójmiasta był niesamowity, spędziliśmy miło trzy dni jako klasa. Z Trójmiasta najbardziej podobał mi się Gdańsk, dzięki jego ciekawej architekturze. Odwiedziliśmy również plaże w Sopocie. Reasumując naszą wycieczkę: była fenomenalna, te trzy dni minęły nam jak jeden dzień.
Martyna: Udało nam się trafić na bardzo ładną pogodę. Program wycieczki był bardzo ciekawy i przyjemny. Najbardziej podobało mi się Muzeum Solidarności w Gdańsku, ponieważ mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. W Sopocie trafiliśmy na piękną pogodę i udało nam się spędzić miło czas. W wolnym czasie mogliśmy pozwiedzać rynek w Gdańsku oraz obejrzeć fontannę Neptuna. Architektura była przepiękna i robiła ogromne wrażenie.
Patrycja: Wycieczka do Trójmiasta była jedną z najlepszych wycieczek. Pani Bożena sprawdziła się super w roli opiekuna, nie było można sobie wymarzyć lepszego przewodnika niż Pan Marcin. Bardzo podobało mi się Westerplatte oraz zwiedzenia Muzeów Solidarności oraz II Wojny Światowej. Odwiedziliśmy również plaże w Sopocie. Ciekawą rzeczą było zwiedzanie statku Błyskawica a także możliwość zwiedzania go od środka. Organizacja wycieczki była świetna. Cała wycieczka była wspaniałą okazją do nauczenia się nowych rzeczy.
Marta: Wyjazd do Trójmiasta był bardzo ciekawy, najbardziej podobało mi się Muzeum II Wojny Światowej oraz Westerplatte w Gdańsku. W Gdyni podobało mi się muzeum ORP Błyskawica. W Sopocie najciekawszym miejscem było najdłuższe molo. Pogoda na wycieczce była wspaniała. Pani Bożena sprawdziła się wspaniale jako opiekun.
Pola: W ciągu trzech dni zwiedziliśmy Trójmiasto, najbardziej podobało mi się w Sopocie. W wolnym czasie przechadzaliśmy się po molo, a pogoda była niesamowita. W Gdańsku zwiedzaliśmy Stocznię, która bardzo mnie zainteresowała i mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu niezwykłych faktów historycznych. W Muzeum II Wojny Światowej było wiele fascynujących wystaw .
Paulina M. : Wycieczka była bardzo udana. Najładniej było w Sopocie. Najbardziej mnie zaciekawiła wizyta w Stoczni Gdańskiej i Muzeum II Wojny Światowej. Spacery po plaży i molo były fascynujące.
Mikołaj K. : Wycieczka do Trójmiasta była bardzo ciekawa. Najbardziej podobało mi się Muzeum II Wojny Światowej oraz okręt ORP Błyskawica. Bardzo zainteresował mnie wystrój w Muzeum Solidarności, podobał mi się pomysł z przeźroczystymi windami oraz wjazd na dach. W wolnym czasie w Sopocie odwiedziłem knajpkę, gdzie skonsumowałem pysznego dorsza z frytkami. Następnie grałem ze znajomymi w bilarda i ping ponga.
Gabrysia K.: Cała wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana przez Pana Marcina, który był bardzo sympatyczny. Mieliśmy bardzo dobrze rozplanowany czas, nie było czasu na nudę. Szczególnie podobało mi się Muzeum II Wojny Światowej. Pan Paweł kierowca zawiózł nas bezpiecznie w każde miejsce. W wolnym czasie razem z całą klasą integrowaliśmy się i spędzaliśmy razem czas uczestnicząc w wielu różnych aktywnościach. Gdańsk zrobił na mnie największe wrażenie, piękne kolorowe budynki i kościół Mariacki. Produktywnie spędzony czas w gronie klasy, nie żałuję, że pojechałam.
I tu wypada zgodzić się z Gabrysią! Za ten dobry czas w życiu naszej 3CT trzeba również podziękować Pani Joannie Kokocińskiej, która dokonała cudu……
Wyobraźcie sobie 12 minut, tysiące szkół aplikujących na strony programu i sukces ZST w Grodzisku, dla którego Pani Kokocińska wywalczyła akceptację 9 wniosków.
My – dziękujemy, bo mamy pewność, że następne grupy wrócą ze swoich wyjazdów równie szczęśliwe jak my.
Bożena Klapa
wychowawca i szczęśliwy uczestnik