Noc Naukowców

Już 27 września odbędzie się Noc Naukowców – wyjątkową podróż do fascynującego świata nauki! To największa impreza popularno-naukowa w regionie, której nie można przegapić.

Warto zobaczyć na własne oczy spektakularne eksperymenty, poznajcie naukę z bliska i odkryjcie nowości, które wprawią w zachwyt!

Niech 27 września będzie wieczorem, który na nowo rozbudzi ciekawość świata! Nie przegapcie – Noc Naukowców czeka na fanów wiedzy!

Szczegółowe informacje o atrakcjach oraz formularze rejestracji na wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: https://www.poznan.nocnaukowcow.pl/

Politechnika Poznańska
Na Politechnice Poznańskiej czekają dobrze znane i uwielbiane atrakcje, takie jak Fizyka Balloon Show, pełne spektakularnych eksperymentów z balonami, oraz konkurs Krzykaczy, gdzie każdy może sprawdzić siłę swojego głosu. Dodatkowo, pokaz Zobacz dźwięk odkryje przed Wami fascynujący świat fal akustycznych, a Warsztaty geodezyjne pokażą, jak drony rewolucjonizują prace w terenie. Nie zabraknie również warsztatów w Laboratorium Szalonego Chemika, komputerowych symulacji życia, kuchni molekularnej oraz pokazu mody inspirowanej architekturą. To wydarzenie to wyjątkowa okazja, by poznać różnorodne obszary nauki i techniki, które rozwija Politechnika Poznańska

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
55 tytułów, 14 wydziałów, 3 jednostki ogólnouczelniane, sporo nowości, wydarzenia na wszystkich kampusach i tematyka obejmująca wszystkie rodzaje nauk – tak w skrócie można opisać to, co czeka nas podczas Nocy Naukowców na terenie UAM. Tegoroczną edycję zakończymy magicznie za sprawą specjalnych pokazów chemicznych, które zaprezentuje Studenckie Koło Chemików przed Collegium Chemicum na Morasku.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Zapraszamy wszystkich spragnionych wiedzy, fascynujących odkryć i ekscytujących wrażeń na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, gdzie nauka ożywa a drzwi sal wykładowych i laboratoriów stają otworem dla wszystkich. Odkrywaj z nami m.in. DNA i jego sekrety, biogazowanie na własne potrzeby z odpadów gospodarskich, biodegradowalny druk 3D, możliwości agroturystyki, nadrzewne grzyby, dziegieć czyli czarne złoto, tajemnice jak zostać inżynierem życia czy detektywem na tropie „zabójców roślin”.
Przyjdź, odkrywaj, eksperymentuj – nauka nigdy nie była tak intrygująca. Nie można przespać tej nocy, bo to niepowtarzalna okazja, by zbliżyć się do świata nauki w sposób pełen inspiracji, zabawy i niezapomnianych wrażeń.”

Uniwersytet Ekonomiczny
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oprócz zajęć stale cieszących się popularnością (wirtualne światy, Internet rzeczy, zmagania z materią i energią, naturalne kosmetyki, postawy konsumentów) zapraszamy na nowości: zielone kryptowaluty, ekonomia w grach video, kobiety w nauce, projektowanie z Lego i Liczby w Akcji: jak matematyka przewiduje i kreuje nasz świat. Trzymając się tematyki projektu, jakim jest walka ze zmianami klimatycznymi przybliżamy wiedzę z zakresu ekonomii obiegu zamkniętego, niemarnowania żywności, nowoczesnych opakowań i biodegradacji. Naszych naukowców dzielnie wspierają przyszli adepci nauki: Studenckie Koła Naukowe. Zapraszamy do nas na wykłady, warsztaty i stoiska. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla dzieci powyżej 6 lat, nastolatków i dorosłych, którzy na pewno znajdą coś dla siebie.

Instytut Genetyki Człowieka PAN
Zapraszamy wszystkich młodych adeptów nauki do Instytutu Genetyki Człowieka PAN! Co na Was czeka? Wykłady połączone z warsztatami na których poznacie m. in. zjawisko fluorescencji, które pozwala nam zobaczyć mikroświat komórek, metody mikroskopowe służące od oceny plemników, sekretne życie komórek w hodowli 2D i 3D oraz fascynujące badania omiczne. Przedstawimy Wam również niesamowitego robaka Schmidtea mediterranea o ogromnych zdolnościach! Na stoiskach dostępnych dla wszystkich będziecie mogli zbudować swój spersonalizowany chromosom, zakodować imię kodem DNA, obejrzeć niestrudzone akwaporyny w akcji oraz zrobić wyjątkowy biotatuaż!

Instytut Fizyki Molekularnej PAN
W Instytucie Fizyki Molekularnej PAN, jak co roku, czeka na Was wiele niesamowitych atrakcji! Pojawi się sporo nowych wydarzeń między innymi: Lewitacja Nurkowa, Fizyka Krzywego Patryka czy Niewidzialna Ulica! Odkrywców lubiących porządek zachęcamy do zapisywania się na Pakiety (każdy Pakiet to cztery fascynujące, różnorodne warsztaty, czyli 2 godziny niezapomnianych doświadczeń), natomiast dla wielbicieli spontanicznych eksploracji będzie sporo pokazów i wydarzeń otwartych! A dokładnie WSZYSTKICH serdecznie zapraszamy do naszego tradycyjnego już labiryntu, na tegorocznej Nocy Naukowców czeka na Was Labirynt Pełen Energii!  

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
W tym roku, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zapraszają na liczne pokazy, które w tym roku będą zorganizowane w dwóch lokalizacjach. W budynku CBPIO przy ul. Jana Pawła II 10, PCSS zaprezentuje technologiczną stronę nauki w pakietach wydarzeń zatytułowanych: Komputery i Kwanty oraz Multimedia i 3D, zapraszając również do zabawy w Otwartej Przestrzeni Rozrywkowo-Technologicznej. Będą też warsztaty z tworzenia podcastów, a także nauczymy jak zrobić cyfrową kopię zdjęcia ze starych negatywów. W Ośrodku Nauki przy ul. Z. Noskowskiego 12/14, razem z naukowcami ICHB PAN zarówno młodsi (już od 4 lat) jak i trochę starsi uczestnicy będą mogli zobaczyć pod mikroskopem robaki o wielkości 1mm, wyłowić lassem kryształy białkowe, wziąć udział w niesamowitych eksperymentach chemicznych czy też przenieść się w świat hodowli komórkowych oraz wyścigów DNA.  Zapraszamy na naukową zabawę już 27 września w godzinach 17:00-22:00. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny i nie wymaga rejestracji.

Akademia Wychowania Fizycznego
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w zajęciach dedykowanych aktywności sportowej, tanecznej oraz związanej z zagadnieniami rehabilitacji, diety czy też obserwowania mikroświata. Podczas realizowanych zajęć uczestnicy dowiedzą się jakie wymagania stawiane są sportowcom, jak zbudowane jest nasze ciało i co można zrobić, aby utrzymać sprawność fizyczną, jak zbilansować odpowiednią dietę, jak komponować zdrowe posiłki, a także będą mieli możliwość posmakować dań prosto z Iranu. Uczestnicy będą mogli także wykonać samodzielnie kość udową człowieka (z plasteliny) zgodnie z prawidłami anatomii.