Na lekcje do Berlina

20 września 2022 grupa 90 uczniów wraz z nauczycielkami języka niemieckiego i angielskiego Panią Anną Skrzypczak i Panią Aldoną Starostą udała się do Berlina, by w naturalny sposób uczyć się języka obcego, poznać i zobaczyć na własne oczy zabytki Berlina, które dla wielu były znane tylko ze zdjęć w podręczniku.

Uczniowie mieli możliwość poznać historię miasta, tragiczne wydarzenia po utworzeniu Muru Berlińskiego, zrobić zdjęcie pod Bramą Brandenburską,  a także stanąć w miejscu przejścia granicznego pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Zobaczyliśmy miejsce na Bebelplatz, gdzie w 1933 roku niemieccy studenci popierający pomysły Hitlera zorganizowali wielkie palenie książek, dzieł niemieckich twórców. Berlin Zachodni zwiedziliśmy autokarem, wysłuchując ciekawych opowieści  Pani przewodnik o życiu i codzienności w Berlinie.

Zwiedzając miasto mogliśmy wykorzystać słownictwo poznane na lekcjach języka niemieckiego,  zrobić zakupy, wykorzystać rozmówki ćwiczone na lekcjach w szkole oraz porozmawiać z Panem z obsługi w Muzeum Techniki, które zrobiło na nas olbrzymie wrażenie. Wróciliśmy zmęczeni, ale z głowami pełnymi pozytywnych wrażeń i wspomnień z tego zachwycającego miasta.

Dziękujemy organizatorkom wycieczki pani Annie Skrzypczak i pani Aldonie Staroście, które już od wielu lat organizują dla uczniów z całej szkoły atrakcyjne wyjazdy językowe do niemieckich przygranicznych miast.

A oto relacje uczestników wycieczki:

Julia:

Najbardziej podobało mi się zwiedzanie Berlina po ulicach oraz możliwość zobaczenia życia codziennego. Mogłam zobaczyć wszystkie zabytki omawiane na lekcji.

Dawid:

Muzeum Techniki było bardzo ciekawe, miało dużo fajnych historycznych eksponatów. Mogłem sprawdzić się w języku.

Patryk :

Najciekawsza była architektura Berlina i Muzeum Techniki. Mogłem porozmawiać po niemiecku.

Norbert :

Według mnie najciekawsze były te betonowe bloki Pomnik dla Ofiar  Holokaustu oraz Muzeum Techniki.

Natalia:

Bardzo podobał mi się Berlin, ciekawe było Muzeum Techniki. Pani przewodnik ciekawie opowiadała historię Muru Berlińskiego oraz ciekawostki o życiu mieszkańców.

Oliwia:

Bardzo zaciekawiła mnie wystawa biżuterii i pociągi w Muzeum Techniki.

fbt