„Muzyka na językach” zakończona sukcesem

W dniach 4-11.05.2024 grupa uczniów z Naszej szkoły uczestniczyła w zagranicznej mobilności do Portugalii w ramach przedsięwzięcia Muzyka na językach o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH- 000147767 realizowanego w ramach projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+), w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
Wyjazd rozpoczęliśmy od poznania szkoły Agrupamento de Escolas João de Deus, w której zostaliśmy przyjęci przez dyrektora szkoły P. Carlosa Luisa. Podczas pierwszego dnia, uczestniczyliśmy w zajęciach fizyki, biologii oraz muzyki. Pierwszego dnia omówiliśmy również
pomysł na piosenkę i teledysk. Kolejne dni spędzaliśmy z nauczycielami i uczniami z Faro biorąc udział w licznych rozmowach,
poznając portugalski system edukacji. W kolejnych dniach uczestniczyliśmy w lekach wf, doskonaląc umiejętności gry w tenisa ziemnego, siatkówki oraz biorąc udział w gimnastyce. Nasi uczniowie podnosili kompetencje językowe na lekcjach języka angielskiego. Podczas zajęć ze sztuki pokazali swoje umiejętności gry na gitarze i wokalne, które przydały się do stworzenia teledysku. Czas wolny poza szkołą spędzaliśmy nad stworzeniem piosenki i teledysku z wyjazdu. Ale nie samą pracą żyje człowiek. W wolnym czasie poznawaliśmy również miejscowe zabytki. W Faro zwiedziliśmy stare miasto wraz z katedrą Igreja de Santa Maria, kaplicę kości Capela dos Ossos czy urokliwą marinę. Uczestniczyliśmy również w wyjeździe do Silves, gdzie pełnymi uroku, stromymi uliczkami, weszliśmy na szczyt wzniesienia, na którym znajdują się potężne ruiny dawnego mauretańskiego zamku (Castelo dos Mouros). Na kolejną wycieczkę udaliśmy się do Lagos, Ponta da Piedade, czyli Przylądku Miłosierdzia. Lagos to tętniące życiem miasteczko, które otoczone jest przez przepiękne plaże, do których można się dostać na pieszo i spacerować pośród malowniczych widoków. Kolejnym punktem zwiedzania okolic Faro było Olhão, tradycyjne miasteczko na południu Portugalii. Plątanina wąskich uliczek, śliczne kamieniczki z azulejos, pyszne jedzenie, okoliczne wysypy z pięknymi plażami to wszystko stworzyło niezapomniane wspomnienia związane z Olhão. Ostatnią wycieczką na którą się wybraliśmy było miasteczko Tavira, w którym mogliśmy zwiedzić przepiękne ogrody. Most na rzece Gilao w Tavirze, jeden z najstarszych i najbardziej
charakterystycznych zabytków Taviry. Płynąc na plażę, mieliśmy możliwość zaobserwowania kolonii flamingów.