Międzyrzecki Rejon Umocniony

W przeddzień rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino uczniowie z klas 1b, 1BT, 1DT, 1g, 1KT, 1LT, 1MT, 2AT, 3eb wybrali się do potężnego zabytku sztuki fortyfikacyjnej XX wieku – Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Ten ogromny system umocnień został zbudowany przez niemieckich nazistów w latach 30. XX stulecia w celu ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Przewodnicy pomilitarnych podziemi wykazali się bogatą wiedzą w zakresie historii tego miejsca. Po kilku godzinach spędzonych w tej wyjątkowej podziemnej przestrzeni czekała na uczniów wizyta w kontemplacyjnym miejscu – Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Z historią i architekturą Bazyliki Mniejszej grodziską młodzież zapoznał ks. kan. Marcin Kliszcz – proboszcz, kustosz sanktuarium MB Rokitniańskiej. Duchowny przedstawił historię XVI wiecznego (od II poł. XVII w. w Rokitnie) Cudownego Obrazu… okazało się, że kopia tego dzieła plastycznego znajduje się w grodziskiej farze dzięki rodzinie Opalińskich, właścicieli Grodziska. Organizatorem wycieczki był ks. Paweł Nowak. Opiekunami nauczyciele  – Oktawia Kaczmarek, Katarzyna Lala-Pluskota oraz Sebastian Tuliński.