Graficy w Poznańskim Centrum Superkomputerowo- Sieciowym

W dniu 23 lutego 2023 r. grupa uczniów z klas IV technikum grafiki i poligrafii cyfrowej udała się na wycieczkę przedmiotową do Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.

Uczniowie  mieli okazję spotkać się z pracownikami naukowymi oraz poznać zakres prac badawczo- naukowych  PCSS. 

Pierwszym punktem wycieczki było PSNC Future Labs – Inteligentna Przestrzeń Laboratoriów Przyszłości przy ulicy Zwierzynieckiej, gdzie młodzież miała okazję uczestniczyć w seminarium na temat tworzenia generatywnej grafiki z wykorzystaniem otwartego oprogramowania oraz zapoznać się z mechanizmami badania satysfakcji użytkowników.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie siedziby nowoczesnego budynku przy ulicy Jana Pawła II – Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego. Tam uczniowie zobaczyli  serwerownię, która umożliwia szybki dostęp do Internetu oraz usług sieciowych na poziomie międzynarodowym, ogólnopolskim i lokalnym oraz biblioteki cyfrowe wraz z nowoczesnymi skanerami do skanowania książek i dokumentów. Duże zainteresowanie wzbudził CAVE umożliwiający zanurzenie się w rozszerzoną rzeczywistość -za pomocą specjalnych okularów młodzież mogła poruszać się w wirtualnym Escaperoomie. Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z narzędziami do rozpoznawania mowy i nagrywania dźwięku.

Wyjazd do PCSS był świetną okazją rozbudzenia wśród uczniów swoich pasji i zainteresowań zawodowych.