Erasmus+ dla nauczycieli zawodowców

Nauczyciele naszej szkoły, podobnie jak uczniowie, biorą udział w wyjazdach zagranicznych w ramach projektu Erasmus+. Taki wyjazd ma charakter edukacyjny – każdy z nauczycieli ma okazję poznać pracę w zawodzie, którego naucza, odwiedzając miejsca pracy w innym kraju europejskim (job shadowing). 

Na przełomie września i października grupa nauczycieli spędziła tydzień w hiszpańskiej Sewilli dzieląc się doświadczeniami z m. in. nauczycielami szkoły zawodowej. 

Fundacja Sopeńa to prywatna instytucja non-profit kształcąca zawodowo młodzież i osoby dorosłe. Od początku swojego istnienia kieruje swoją działalność do tych, którzy zagrożeni są wykluczeniem społecznym, pomagając im odnaleźć ścieżkę zawodową.

Fundacja oferuje kształcenie stacjonarne i online na trzech poziomach, w następujących zawodach:

PODSTAWOWE SZKOLENIE ZAWODOWE (2 lata):

 • fryzjer/pracownik salonu piękności
 • pracownik administracyjny

ŚREDNIO ZAAWANSOWANE SZKOLENIE ZAWODOWE (2 lata):

 • handel i sprzedaż
 • asystent osób starszych
 • asystent medyczny
 • pracownik ratownictwa medycznego
 • kosmetyczka
 • pracownik administracyjny
 • fryzjer/kosmetolog
 • asystent farmacji

WYŻSZE SZKOLENIE ZAWODOWE (2 lata):

 • nauczyciel przedszkola
 • pracownik wellness/kosmetolog
 • doradca wizerunkowy
 • logistyk
 • pracownik administracji i finansów
 • pracownik administracji medycznej

Szkoła mieści się w pięciopiętrowym budynku w centrum Sewilli i choć z zewnątrz niepozorna, to jej wnętrze już od pierwszej chwili robi ogromne wrażenie. Każdy zawód ma swoje pracownie i są one wyposażone bardzo bogato, dzięki czemu uczniowie mogą uczyć się autentycznych czynności w ramach swojego zawodu. W sali dla uczęszczających na kurs opiekuna osób starszych znajduje się typowe wyposażenie domowe, na którym mogą trenować pomoc w poruszaniu się na wózku. Kosmetolodzy mają do dyspozycji między innymi salę ze stołami do masażu i saunę. Przyszli pracownicy ratownictwa medycznego ćwiczą z autentycznymi łóżkami szpitalnymi i sprzętem medycznym oraz fantomami. Uczniowie kierunków administracyjnych prowadzą fikcyjną firmę z wykorzystaniem symulatorów. 

Garść ciekawostek o szkole:

 • Wszyscy noszą maski – uczniowie i nauczyciele. Również podczas zajęć! Maski zakrywają usta i nos i nikt nie marudzi z tego powodu, nikt nie próbuje łamać tej zasady.
 • Lekcje w szkole prowadzone są w trybie rannym i popołudniowym. Zajęcia popołudniowe zaczynają się o godzinie 14:30 i kończą o 21:30. 
 • Pierwsza lekcja trwa 90 minut, każda kolejna 60 minut. Jedyna przerwa między zajęciami jest po 3 lekcji i trwa 30 minut. 
 • Uczniowie zwracają się do nauczyciela po imieniu.
 • Na zajęciach panuje atmosfera wzajemnego szacunku. Nie ma mowy o uciszaniu uczniów czy podnoszeniu głosu. Uczniowie z zaangażowaniem pracują do ostatniej minuty zajęć.
 • Nie ma egzaminów na końcu danego etapu (po dwóch latach), przedmioty zaliczane są na bieżąco.
 • Wakacje trwają 3 miesiące dla uczniów i 2 miesiące dla nauczycieli.