Budujemy żywy Pomnik Jana Pawła II

W poniedziałek 21 października w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, po raz kolejny odbyła się honorowa akcja krwiodawstwa, przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Pragnienie niesienia pomocy potrzebującym, zachęciła 47 uczniów naszej szkoły do wsparcia tych, którzy czekają na krew w wielkopolskich szapitach. Łącznie zebrano ponad 13 litrów krwi. Organizacją całej akcji zajęła się Międzyszkolna Grupa Wolontariuszy z Zespołu Szkół Technicznych pod opieką p. Marii Floraszek, p. Anny Majcherek oraz p. Aleksandry Żmidzińskiej. Uczniowie z wolontariatu jak co roku podzielili się na trzy grupy. Pierwsza z nich zajęła się częścią organizacyjną, przygotowała plakaty informacyjne, przyjmowała zgłoszenia i wpisywała osoby chętne na listę zgłoszeniową, pilnowała ankiet i współpracowała z grupą z Poznania. Druga grupa porządkowa, pomagała zorganizować punkt pobrania krwi oraz przygotowała kawiarenkę . Trzecia grupa zajęła się pomocą przy robieniu kanapek dla kolegów i koleżanek. Każdy z oddających krew musiał wypić co najmniej 1,5 litra płynów oraz koniecznie zjeść śniadanie. Akcja krwiodawstwa na stałe wpisała się w tradycję Zespołu Szkół Technicznych. Nasza pełnoletnia młodzież w swoje dorosłe CV może śmiało dopisać takie cechy jak: empatia, bezinteresowność, dbanie o potrzeby chorych i potrzebujących. Udział w akcji jest sukcesem wychowawczym nauczycieli oraz rodziców. Szkoła to nie tylko przestrzeń do zdobywania wiedzy teoretycznej, ale także miejsce, gdzie zdaje się egzamin z człowieczeństwa: „Umrzeć ile konieczne, nie przebrawszy miary. Odrosnąć ile trzeba z ocalonej reszty.” („Autotomia” ,W. Szymborska).

Dlatego jeśli tylko chcesz w przyszłości zostać dawcą, zgłoś się do nas już za rok, Twoja krew może uratować życie drugiej osobie!
Anna Majcherek