Akcja prozdrowotna: „Zdrowo się odżywiaj i nadwadze zapobiegaj”, realizowana w ramach XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Karolina Pilc, uczęszczająca do klasy IVG Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przygotowując się do udziału w etapie okręgowym XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK poszerzała wiedzę na temat zdrowego odżywiania i jednocześnie realizowała akcję prozdrowotną „Zdrowo się odżywiaj i nadwadze zapobiegaj”. Warto przypomnieć, że w dniu 03.03.2022r Karolina zajęła I miejsce w etapie rejonowym tej olimpiady.

Poprzez realizację akcji prozdrowotnej o takiej tematyce Karolina chciała zwrócić uwagę na bardzo ważne zagadnienia. Jej celem była edukacja na temat profilaktyki nadwagi i otyłości.

Swoją akcję prozdrowotną Karolina realizowała pod opieką nauczycielki przedmiotów gastronomicznych: pani Marzeny Ankiewicz. Uczennicy pomagały również koleżanki z klasy IVG: Aleksandra Nowak, Patrycja Stachowiak, Paulina Golczak.

W I kolejności Karolina przeprowadziła prelekcję wśród młodzieży na temat profilaktyki nadwagi oraz otyłości. W tym celu przygotowała bardzo ciekawą prezentację multimedialną. Omówiła między innymi czym jest nadwaga, otyłość oraz jakie zasady dietetyczne należy stosować w celu ich zapobiegania. Poruszała także zagadnienia związane z metodyką i planowaniem diety ubogoenergetycznej. Karolina przeprowadziła prelekcję w klasie IIIGT, a także w klasie IVG. Prezentowała także te zagadnienia wśród uczniów klasy 2GT. Po odbytym wykładzie Karolina z koleżankami rozdawała ulotki, na temat zasad prawidłowego odżywiania. Kolejnym etapem w ramach przeprowadzonej przez Karolinę akcji prozdrowotnej, było wykonanie przez uczniów – materiałów do gazetki szkolnej oraz różnych tematycznych plakatów. 

I grupa miała za zadanie wykonać plakat dotyczący: „Czynników ryzyka nadwagi i otyłości”. II grupa miała wykonać plakat pod tytułem „Charakterystyka diety ubogoenergetycznej” oraz III grupa plakat na temat: „Co zrobić, aby uniknąć nadwagi i otyłości?” IV grupa wykonywała plakat definiujący nadwagę i otyłość oraz wskaźnik BMI. Kolejna grupa wykonywała tematyczną gazetkę szkolną na temat: „Zasad prawidłowego odżywiania”. Kolejny zespół miał za zadanie wykonać gazetkę szkolną  na takie temat jak: „Indeks glikemiczny”, „Produkty o niskim i wysokim indeksie glikemicznym” oraz „Dietetyczne przekąski niskokaloryczne”. Najciekawsze plakaty zostały powieszone na ścianie pracowni gastronomicznej.

Kolejnym zadaniem, w ramach organizowanej przez Karolinę akcji promującej zdrowie, było przygotowanie gazetek ściennych na korytarzach szkoły. Wraz z koleżankami z klasy przygotowywała gazetki szkolne na takie ważne tematy jak: „Konsekwencje otyłości”(I gazetka) oraz II gazetka dotycząca „Stosowania zasad dietetycznych zapobiegających nadwadze i otyłości”.

Ostatnim etapem na zakończenie akcji prozdrowotnej, była organizacja bardzo atrakcyjnych warsztatów kulinarnych, na których młodzież miała okazję przygotowywać niskokaloryczne przekąski oraz słodycze w wersji light i fit.  18 marca uczniowie klasy 3GT przygotowywali między innymi takie słodycze w wersji light, jak: brownie z czerwonej fasoli (bez mąki i cukru), panna cotta w wersji light, dietetyczne ciastka owsiane z jabłkiem i cynamonem, rafaello z kaszy jaglanej, deser twarogowy, fit naleśniki. Wykonano również muffinki brokułowe light, a także zupę krem z papryki i pomidorów. Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja, na którą zaproszono Panią Dyrektor: Annę Matysiak. Podczas degustacji uczniowie mogli delektować się niskokalorycznymi przekąskami i słodyczami. 

Mamy nadzieję, że udział w akcji przyczynił się do wzrostu poziomu wiedzy na temat profilaktyki nadwagi i otyłości oraz wzmocnił postawy prozdrowotne jej uczestników.

Serdecznie gratulujemy i życzymy Karolinie powodzenia w kolejnym – okręgowym etapie olimpiady.

dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav